Русия и Китай създават Международна лунна станция

13 страни, включително държави от БРИКС, са се присъединили към Русия и Китай в работата по създаването на Международна научна лунна станция, съобщи генералният директор на Роскосмос Дмитрий Баканов.
„Активно се развива нашата съвместна инициатива с Китай за създаване на Международна научна лунна станция. Към нея вече се присъединиха 13 държави (Беларус, Пакистан, Азербайджан, Венецуела, Южна Африка, Египет, Тайланд, Сърбия, Никарагуа, Сенегал, Джибути, Етиопия, Боливия), включително колеги от БРИКС (Египет, Етиопия, Южна Африка)“, каза Баканов на среща на ръководителите на космическите агенции на страните от БРИКС.
Според него в Русия има уникални научни школи в областта на изучаването на Венера, а руската технология за кацане там, на Луната и на Марс, все още не е повторена от никого в света. Технологичните постижения на Русия в областта на изследването на дълбокия космос могат да станат основа за международните програми на БРИКС, подчерта Баканов.
Той припомни, че космически апарати от Китай, Индия и ОАЕ са достигнали Марс, като тези страни също имат опит в изследването на Луната. Ръководителят на Роскосмос изрази надежда, че броят на подобни програми ще расте, а съвместното им изпълнение ще стане многократно по-ефективно от научна гледна точка и по-оптимално за националните бюджети.
Той призова за сътрудничество в областта на обучението на човешки ресурси в космоса и свързаните с него индустрии и разработването на съвместни студентски програми. В момента, според Баканов, повече от 85 хиляди студенти от страните от БРИКС, повече от половината от които са от Китай и Индия, учат в руски университети.
Прочети цялата публикация