Мухъл и течове: казармите в Германия са "в окаяно състояние"

Бившият учебен център в казармата в Биркенфелд, провинция Райнланд-Пфалц, е обрасъл с мъх - последните войници са напуснали района преди осем години. По-рано там е била базирана Втора дивизия на ВВС, която през 2013 година е разпусната. Съоръженията са демонтирани, а сега на мястото предстои да бъде изградена индустриална зона с офис сгради и жилища. Връщане назад няма, пише германската обществена медия АРД.
В рамките на реформите в Бундесвера и отмяната на задължителната военна служба, от 2011 година насам в Германия са затворени 31 казарми, а други поделения са били намалени. Някои от бившите казарми се използват като общежития за бежанци. В момента в Германия има 275 бази на Бундесвера, докато по-рано са били 400, информира АРД.
Мухъл и остра нужда от саниране
Много от базите на Бундесвера са в "окаяно състояние" и трябва спешно да бъдат санирани, отбелязва пълномощничката на Бундестага за състоянието на армията Ева Хьогл. Тя констатира, че много сгради, особено помещенията за обучение и спане, са в изключително лошо състояние: мухъл, течове, ронеща се мазилка. Само за санирането на една от казармите в Гермерсхайм, провинция Райнланд-Пфалц, ще са нужни над 125 милиона евро. А работите биха могли да приключат най-рано след 2030 година.
За изпълнението на строителните дейности отговарят на първо място администрациите в съответните провинции, които често са много претоварени, сочи докладът на Ева Хьогл. Базите на Бундесвера са разположени в около 1500 имота в цяла Германия, а общият брой на сградите е над 35 000.
Още една причина за лошото състояние на много от базите е обстоятелството, че първо е било решено те да бъдат закрити, след което решенията са били отменяни. Покрай това не е имало никакви инвестиции и саниране, информира по-нататък АРД.
Експерти: Бюрокрацията парализира промените
"Това, което е налично, е предимно в лошо състояние", потвърждава и Йоахим Вебер от Бонския университет, експерт по въпросите на сигурността. Основен проблем често е обичайната германска бюрокрация: правилата и изискванията парализират необходимите процеси. При това актуалната световна ситуация изисква всичко друго, но не и прахосване на време.
Година след като федералният министър на отбраната Борис Писториус представи своите планове за преустройство на Бундесвера, положението остава тежко. Една от целите на министъра бе до 2031 година да увеличи броя на войниците до най-малко 203 000. При положение обаче, че от около десет години насам на разположение на Бундесвера са около 181 000 войници, тази цел няма как да бъде постигната скоро. Според доклада на пълномощничката на Бундестага за състоянието на армията ситуацията с персонала остава "тревожна". По данни на Съюза на резервистите само през тази година има недостиг на 20 000 войници, посочва АРД.
"Откъде да дойдат всички тези хора?"
Експертът по сигурността Йоахим Вебер се съмнява, че едно значително увеличение на Бундесвера би могло да функционира на основата на сегашната система. Затова той пледира за "някаква форма на връщане към задължителната военна служба". Според Вебер моделът на доброволната военна служба не работи - въпреки големите усилия Бундесверът не успява да вербува достатъчно попълнения. Висок остава и броят на наетите войници, които преждевременно прекъсват договорите си и напускат армията.
"Ако през последните три години се е оказало невъзможно да бъдат привлечени десетки хиляди хора към казармите, откъде биха могли да дойдат те в бъдеще?", пита Вебер, цитиран от АРД.
Дебатът за връщането на задължителната военна служба междувременно се разгоря отново. Засега коалиционният договор на новите управляващи - консерватори и социалдемократи - изключва задължителната военна служба, но темата не е приключена, отбелязва германската медия.
Херкулесова задача
Ако в някой по-късен момент все пак се стигне дотам, Бундесверът ще бъде изправен пред Херкулесова задача, смята Йоахим Вебер. Причината: цялата система, която ще бъде необходима, е междувременно разградена: от военната регистрация през администрацията до настаняването в казармите на толкова голям брой хора. Липсват и инструктори, които да обучават новопостъпващите. С други думи: за възстановяването на системата ще бъдат необходими много време и много пари.
Автор: Оливер Бемелман (АРД)
Прочети цялата публикация