Забранената дума в Русия: Войната тласка икономиката надолу

Руската икономика продължава да се забавя. Властите обясняват случващото се като нормална корекция след интензивния растеж през предходните години, но все повече данни сочат, че ситуацията може да се окаже по-неприятна.
Високите темпове на икономически растеж през 2023 г. (+4,1% на годишна база) и 2024 г. (+4,3%) се дължат до голяма степен на военните разходи. В руската промишленост най-високи темпове показаха производителите на оръжие и боеприпаси. Много граждански сектори се възстановиха сравнително бързо от рецесията през 2022 г., но след това започнаха да тъпчат на място, а сега вече започна и спад.
От стагнация към рецесия
От данните на Росстат следва, че руската промишленост като цяло е в стагнация от известно време. Производството е скочило в края на 2024 г., но през януари 2025 се е върнало до нивата от средата на миналата година и се запазва непроменено. В същото време, ако разгледаме динамиката на промишлеността, като изключим предприятията от военнопромишления комплекс плюс тези, които си взаимодействат тясно с него, се оказва, че при производството на граждански стоки стагнацията е преминала в рецесия.
Такава е оценката например на Центъра за макроикономически анализ и краткосрочно прогнозиране (ЦМАКП, според който през януари, февруари и март производството на граждански продукти в Русия е намаляло с 0,8% спрямо предходния месец, достигайки до най-ниската си стойност от април 2023 г. насам. ЦМАКП е основана преди 25 години от настоящия министър на отбраната Андрей Белоусов и се управлява от неговия брат Дмитрий Белоусов. През всичките тези години центърът работи в тясно сътрудничество с руското правителство, така че е трудно да го заподозрем в необосновани критики към икономическата политика на властите."Темповете на растеж на руската икономика падат до неприлично ниски нива.
Ако спадът продължи със същата скорост, ще имаме отрицателен ръст от минус 10 процента за годината“, коментира Сергей Алексашенко, икономист и бивш високопоставен руски служител. Той обяснява, че се свиват именно гражданските сектори, които работят за потребителския пазар. Те са все по-силно притиснати от високия основен лихвен процент: цената на кредитите расте, компаниите вземат по-малко заеми и ограничават икономическата си дейност.
Колко голям е спадът в руската икономика
По данни на Росстат през март само при производството на фармацевтични продукти, кожени изделия и обувки сред гражданските отрасли се наблюдава забележим ръст в сравнение с февруари. Но и двата отрасъла са толкова малки в мащабите на руската икономика, че успехите им не оказват почти никакво влияние върху общата динамика. Добивът на нефт и газ и производството на петролни продукти нарастват съвсем слабо, а те са с особено голяма тежест. През последните четири месеца тези два отрасъла, впрочем, бяха на минус. Цялостната картина е още по-мрачна.
Дори в хранително-вкусовата промишленост, която в продължение на много години се развиваше, макар и бавно, производството започна да спада. ЦМАКП отбелязва, че забележимо по-лоши тримесечни резултати (-0,8% на месец в сравнение със съответния предходен месец) в хранително-вкусовата промишленост е имало само веднъж през последните 12 години - през първото тримесечие на 2022 г. – като пряко следствие от нахлуването на Русия в Украйна.
Зад този спад в гражданските отрасли стоят конкретни причини
Каналът в Телеграм MMI, създаден от Кирил Тремасов, съветник на председателя на Централната банка на Русия, ги обяснява така: санкциите срещу Русия са причината за слабите резултати в металургията, нефто- и дървопреработването. Хранително-вкусова промишленост страда от слабата реколта през миналата година; автомобилната индустрия – от капитулацията пред Китай (руските производители просто не могат да издържат на тази конкуренция - бел. ред.), както и от намаленото кредитиране за покупка на автомобил. При строителните материали спадът се дължи на нормализиралата се ситуация в жилищното строителство - след прегряването, предизвикано от ипотечния бум; а при мебелите и облеклото – на спадналото търсене и нарасналия внос.
Властите говорят за "естествен процес"
Руски официални лица представят промяната в икономическата динамика като естествен процес, който не бивало да предизвиква особена тревога. Според тях няма никакъв проблем, че икономиката не поддържа предишните си високи темпове на растеж – просто сега щяла да се охлади малко.
За да охлади икономиката, Централната банка задържа основния лихвен процент на рекордно високо равнище. Това, от една страна, ограничава търсенето, но в същото време не позволява на гражданските производители да увеличат производството. Ако то продължава да се свива, цените ще тръгнат нагоре. Получава се омагьосан кръг.
Връщането към "балансиран растеж", за какъвто често говорят представителите на Централната банка, би било по-вероятно, ако правителството намали военните разходи. Тези разходи се превръщат в заплати, поръчки и плащания, за които икономиката обаче не произвежда достатъчно стоки. Нещо повече, редица отрасли - на първо място автомобилната промишленост - три години след началото на войната не могат да възстановят обема на производството си до предвоенните нива. Но в Русия никой не говори за намаляване на военните разходи.
Забранените думи в Русия
В политическия речник на Русия има думи, които са забранени за употреба. Така например дълго време трябваше да се избягва споменаването на Алексей Навални поименно, след като Путин го наричаше всякак, само не и с името му, припомня Сергей Алексашенко.
"Сега забранената дума е "война", посочва той. На нито една от пресконференциите си шефката на Руската централна банка Елвира Набиулина не споменава нищо за военни разходи. Но точно те са единствената причина за това инфлацията да върви нагоре.
Автор: Олег Логинов
Прочети цялата публикация