7 хранителни добавки, за които трябва да спрете да си харчите парите

В ерата на лесните решения и бързите резултати, хранителните добавки се превърнаха в индустрия за милиарди. Но дали всички тези капсули, сашета и таблетки наистина са полезни – или просто запълват празни пространства в шкафовете и източват бюджета ни?
Както подсказва и самото им наименование, добавките трябва да бъдат допълнение, а не заместител на балансираното хранене. Има формули с доказана ефективност, но има и такива, които не само са безполезни, а понякога дори и потенциално опасни, пише EatThisNotThat.
Ето 7 популярни добавки, които според диетолог са пълна загуба на пари:
1. Фет-бърнъри
Всичко, което обещава "изгаряне на мазнини", заслужава сериозно съмнение. Повечето такива продукти съдържат кофеин или други стимуланти, които създават илюзия за енергия и ускорен метаболизъм. Реалната загуба на мазнини идва от движение и правилно хранене, а не от капсули с маркетингови обещания. Освен това, честата употреба на стимуланти може да повиши кръвното налягане и да натовари сърдечно-съдовата система.
2. Добавки преди тренировка (Pre-workout)
Макар да са сред любимите на фитнес средите, повечето "предтренировъчни добавки" съдържат основно – отново – кофеин или подобни вещества. Това води до нервност, ускорен пулс, безсъние и потенциален риск за хора с чувствителна сърдечно-съдова система. Ако търсите енергия преди тренировка, една добре балансирана закуска с комплексни въглехидрати ще свърши по-добра работа.
3. Детокс добавки
Т.нар. “детокс” продукти са едни от най-заблуждаващите на пазара. Истината е, че тялото ви вече има естествени системи за детоксикация – черен дроб, бъбреци и храносмилателен тракт. Нито една добавка няма да ги "прочисти" по-добре от това, което самите те правят всеки ден. Пийте вода, хранете се с повече плодове и зеленчуци, и тялото ви ще се справи отлично.
4. Колаген
Колагеновите добавки се рекламират като панацея за красива кожа, здрави стави и коса. Проблемът? Колагенът се разгражда при храносмилане, както всяка друга протеинова молекула. Това означава, че приемът му не гарантира, че ще достигне точно там, където вие искате. Храните, богати на белтъчини, предоставят същите аминокиселини, и то без маркетинговата надценка.
5. Аминокиселини (BCAAs)
Те са изключително популярни във фитнес културата, но ако приемате достатъчно пълноценен протеин чрез храна или протеинови шейкове, допълнителният прием на BCAA е напълно излишен. За повечето хора – просто скъп прах с минимален ефект.
6. Бустери на тестостерона
Повечето продукти, които обещават повишени нива на тестостерон, съдържат билки с неубедителна или напълно липсваща научна обосновка. Ако наистина имате ниски нива, решението не е в хранителна добавка, а в професионално медицинско лечение под формата на тестостеронова терапия, след консултация със специалист.
7. Витамин C при настинки
Витамин C е изключително важен за здравето, но приемът на високи дози при първи симптоми на настинка няма да я предотврати, нито съществено ще я скъси – поне не при повечето хора. Един добре балансиран хранителен режим с достатъчно плодове и зеленчуци е напълно достатъчен, за да поддържате нужните нива.
Прочети цялата публикация