Fakti.bg | 12.05.2025 13:45:56 | 37

Как да облекчим пролетните алергии


След дългата и студена зима пролетта идва като глътка свеж въздух — слънце, зелени поляни, цъфнали дървета и цветя. Идилията обаче бързо може да бъде помрачена за мнозина от нас, които страдат от сезонни алергии.

Пролетта, особено началото на активния цъфтеж, е периодът, в който алергичните симптоми се обострят най-силно. А заради климатичните промени този период става все по-продължителен. Затова е особено важно не само да разпознаваме симптомите навреме, но и да знаем как да ги облекчаваме, защото алергиите не могат да бъдат напълно излекувани — можем само да се научим да живеем с тях възможно най-комфортно.

Основните симптоми на сезонните алергии

Водниста хрема, сълзене на очите, кихане, раздразнено гърло — тези оплаквания са сред най-често срещаните признаци на сезонна алергия. Много хора разчитат на антихистамини, за да контролират симптомите, но съществуват и няколко ефективни стратегии за минимизиране на излагането на алергени в ежедневието.

Как да създадем по-здравословна среда у дома

Ако навън алергените ни дебнат от всякъде, поне у дома можем да се погрижим за чист въздух. Използването на пречистватели на въздуха с HEPA филтри може значително да намали броя на фините частици. Редовната смяна на филтрите на климатиците и основното почистване на подовете също е задължително. Специално внимание трябва да се обърне на леглото — чаршафите и завивките трябва да се перат на висока температура (поне 60°C), а през деня леглото може да се покрива с шалте. Домашните любимци е добре да се държат извън спалнята, за да не пренасят алергени върху постелките.

Дрехите като преносители на алергени

Полените и другите алергени полепват по дрехите, затова е важно: Да се преобличаме веднага след като се приберем у дома. Да избягваме сушенето на пране навън в дни с високи нива на полени. Да изтупваме добре дрехите преди съхранение, ако няма да ги перем веднага.

Предпазни мерки навън

Напълно е разбираемо, че не можем да останем затворени у дома през цялата пролет. Но можем да вземем някои предпазни мерки:

Носенето на маска и слънчеви очила значително намалява контакта с алергени. Препоръчително е да избягваме разходки рано сутрин и в дни с висока концентрация на полени. Да избягваме паркове и градини в пиковия сезон, съветват от Mayo Clinic.

Алтернативни методи за облекчение

За тези, които предпочитат натурални решения:

Някои билки като коприва, спирулина и чобанка са свързвани с облекчаване на алергичните симптоми, макар и научните доказателства да са ограничени. Акупунктурата също набира популярност като възможен метод за намаляване на симптомите на сенна хрема. Има и предположения, че редовната консумация на местен мед може да помогне на организма да привикне към локалните полени.

Не подценявайте хидратацията

Поддържането на добър воден баланс е изключително важно. Достатъчното количество вода помага за втечняването на секретите в носа и улеснява дишането, облекчавайки симптомите на сенна хрема.

Прочети цялата публикация