Fakti.bg | 13.05.2025 07:32:55 | 28

Teлескопът „Джеймс Уеб“ откри най-убедителните доказателства за извънземен живот


Научната общност е в трескаво вълнение след обявените нови данни от космическия телескоп "Джеймс Уеб" (JWST), които подсказват наличието на потенциални следи от живот на екзопланетата K2-18b — свят на 120 светлинни години от Земята в съзвездието Лъв.

В официално прессъобщение на Университета в Кеймбридж се съобщава, че астрономите са засекли метан и въглероден диоксид в атмосферата на планетата, както и следи от диметилсулфид (DMS) — молекула, която на Земята се произвежда почти изключително от биологични организми като планктон. Именно присъствието на DMS предизвиква сериозно вълнение сред учените, макар че те подхождат с голяма доза предпазливост.

"Това е най-обещаващият намек за възможна биологична активност извън Слънчевата система, който сме наблюдавали досега," заявява д-р Ник Мадхусудхан, водещият автор на изследването от Кеймбридж, в интервю за BBC Science Focus.

K2-18b е супер-Земя, около 8.6 пъти по-масивна от нашата планета, и се намира в т.нар. обитаема зона на своята звезда — мястото, където температурата позволява съществуването на течна вода. Според изчисленията, планетата вероятно притежава водородно-обогатена атмосфера и воден океан под нея — условия, които увеличават възможността за съществуване на живот.

Say ???? to Exoplanet K2-18b: A ???? ocean world that may be ‘teeming with life’ according to NASA & experts in Astrobiology???????? for more info ???? pic.twitter.com/VZjWEYEZNj

— Dan Oliverio “Our Strange Skies” (@ourstrangeskies) May 7, 2025

Наблюденията бяха извършени чрез спектроскопия — анализ на светлината, филтрирана през атмосферата на K2-18b, когато планетата преминава пред своята звезда. Спектърът показа абсорбционни линии, съответстващи на ключови молекули като метан и CO2, чието наличие е трудно да бъде обяснено единствено чрез небиологични процеси.

„Тези резултати са изключително важни, но не забравяйте, че в науката един намек не е достатъчен. Необходими са повторни измервания и по-дълбок анализ,"“ предупреждава проф. Крис Импей от Университета на Аризона, цитиран от News.com.au.

Планетарният учен от Planetary Society, д-р Брус Бетс, също подчертава необходимостта от научен скептицизъм: "Всяко твърдение за откритие на живот изисква многократна верификация и широк консенсус в научната общност."

Телескопът "Джеймс Уеб" беше изстрелян през декември 2021 г. с мисията да наблюдава най-далечните обекти във Вселената и да разкрие тънки атмосферни подписи на екзопланети. Благодарение на изключителната му чувствителност в инфрачервения диапазон, JWST успя да постигне нещо, което предшествениците му като "Хъбъл" не можеха.

Предстоят допълнителни анализи и наблюдения, за да се потвърдят предварителните резултати. Европейската космическа агенция (ESA) и други институти вече планират кампании за независими наблюдения на K2-18b чрез различни методи, включително с бъдещите телескопи като PLATO (планиран за 2026 г.).

Макар че пътят към окончателното доказателство за извънземен живот остава дълъг и осеян с научни предизвикателства, откритието на K2-18b бележи решителна крачка напред. Астрономията е на прага на нова епоха, в която въпросът "Сами ли сме във Вселената?" вече не изглежда толкова хипотетичен.

Прочети цялата публикация