Военна реформа за $1 трилион! Европа може да замени американската военна подкрепа, но за това са нужни четвърт век и много пари

Европа може да замени американската военна подкрепа, но за това са нужни четвърт век и 1 трилион долара, сочи доклад на Международния институт за стратегически изследвания (IISS), цитиран от "Политико".
Според анализа, изтеглянето на САЩ от Европа би оставило континента уязвим срещу руска агресия и би наложило трудни решения за запълване на празнините.
Разходите за подмяна на американското оборудване и персонал се оценяват на 1 трилион долара за 25 години, включително между 226 и 344 милиарда долара за еднократни обществени поръчки. Най-скъпите елементи в списъка включват 400 тактически бойни самолета, 20 разрушителя и 24 далекобойни ракети земя-въздух.
IISS изчислява, че при мащабна военна операция разходите за замяна на 128 000 американски войници биха надхвърлили 12 милиарда долара. Оценката не включва командване и контрол, космически операции, разузнаване и наблюдение, както и разходи за ядрени оръжия, които остават трудни за количествено определяне.
Оттеглянето на САЩ би принудило европейските страни да поемат ключови военни позиции, включително върховния главнокомандващ на НАТО в Европа, както и да засилят дипломатическата си координация. Въпреки това, дори с политическа воля и средства, европейската отбранителна индустрия няма капацитет да отговори на нарасналото търсене в краткосрочен план, поради затруднения във веригите за доставки, липса на квалифицирана работна ръка и регулаторни ограничения.
Междувременно, данни от обществени поръчки, проведени между февруари 2022 г. и септември 2024 г., показват, че 52% от стойността им е възложена на европейски доставчици, в сравнение с 34% за американски компании. Това е знак за нарастваща тенденция "купувай европейско", подкрепена от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом поднови натиска върху Европа да поеме по-голяма част от разходите за отбрана, хвърляйки съмнение върху надеждността на САЩ като съюзник. Въпреки това, икономическите затруднения в държави като Испания и Италия могат да ограничат възможностите за увеличаване на военните разходи.
Френският президент Еманюел Макрон защитава идеята за "истинска европейска отбрана", но ограничените бюджети и общественото мнение остават сериозни пречки пред реализирането на тази визия.
Прочети цялата публикация