Китайски медии: 90-дневното примирие в търговската война със САЩ е недостатъчно

90-дневното примирие по митническите спорове, договорено между Съединените щати и Китай по време на търговските преговори в Женева миналия уикенд, е твърде кратко. Това отбелязва китайският държавно подкрепян вестник „Глобал таймс“, цитиран от „Ройтерс“, предава News.bg.
По време на срещата на върха в Швейцария САЩ се съгласиха временно да намалят допълнителните мита върху китайския внос от 145% на 30% за следващите три месеца. В отговор Китай се ангажира да понижи митата върху вноса на американски стоки от 125% на 10%.
„Прозорецът за взаимноизгодно сътрудничество трябва да надхвърля периода от едва 90 дни“, пише „Глобал таймс“ - издание, свързано с официалния орган на Китайската комунистическа партия „Пийпълс дейли“. Вестникът често сигнализира за възможните бъдещи действия на Пекин в международните търговски отношения.
Изданието изразява надежда, че американската страна ще надгради постигнатото и ще продължи конструктивния диалог с Китай.
В рамките на примирието Пекин също се съгласи временно да преустанови или премахне някои от контрамерките, въведени от 2 април, които не са свързани с мита. Засега обаче единствената конкретна стъпка е решението да не включва около 50 американски компании в различни „черни списъци“, които ограничават търговската и инвестиционната им дейност в страната.
Освен това Китай се ангажира да премахне ограниченията върху износа, наложени след 2 април - мярка, която може да доведе до отмяна на рестрикциите върху стратегически важните редкоземни елементи. Все още обаче липсва официална позиция на Пекин по този въпрос.
Анализатори предупреждават, че Китай най-вероятно няма да бърза с конкретизиране на поетите ангажименти.
„Няма смисъл Китай да разкрива детайли за премахването на бариерите, които не са свързани с мита - така си осигурява нужната гъвкавост“, казва Дан Ван, директор за Китай в Eurasia Group.
„Вероятно митата ще се вдигнат отново след 90 дни, а Пекин може да подпише ограничени споразумения за покупки. Истинските преговори ще се водят по отношение на бариерите извън митническата политика“, допълва тя.
Прочети цялата публикация