Fakti.bg | 01.07.2025 18:01:56 | 30

Ердоган иска да си подбере противник по свой вкус


Истанбулският кмет Имамоглу е вече от сто дни в затвора. Натискът срещу опозицията расте и по всичко личи, че президентът Ердоган е готов на радикални и немислими до момента стъпки, за да си подбере удобен противник.

Турските власти засилват натиска срещу опозицията. В Измир - третия по големина град на Турция, считан за крепост на опозиционната Републиканската народна партия (РНП), са били арестувани над 120 служители на градската администрация, включително бившият кмет Тундж Сойер. Те са обвинени в корупция. Междувременно съдът в Анкара отложи делото срещу РНП, по което лидерът на партията Йозгюр Йозгел и други представители на партията са заплашени от няколко години затвор и забрана за политическа дейност, съобщават медиите.

В дните след ареста на най-известния турски опозиционер – кмета на Истанбул Екрем Имамоглу – стотици хиляди излязоха по улиците на демонстрации в негова защита. Стигна се до най-масовите протести в Турция от 12 години насам, посочва АРД. При това протестиращите искаха не само освобождаването на Имамоглу, но и оставката на правителството, изтъква германската обществена медия.

Обвинения в корупция и арести

Държавата не закъсня да отговори – с полицейско насилие и арести. А междувременно по обвинения в корупция бяха задържани редица служители на градската администрация в Истанбул, кметове от опозиционната Републиканска народна партия бяха свалени, започнаха дела срещу председателя на партията Йозгюр Йозел и други политици.

Пред АРД политологът Берк Есен посочва, че според допитванията 60 до 65 процента от избирателите смятат, че тези действия на властта са изцяло политически мотивирани. „А това естествено е удар в лицето на управляващите.“

Срещу партийния лидер Йозел пък се отправят обвинения, че през 2023 година е купувал гласове, за да бъде избран на партийния конгрес. Йозел отхвърля обвиненията, но ако бъде осъден, на поста може да се върне бившият председател Кемал Кълъчдароглу, който вероятно няма нищо против подобно развитие, посочва германската обществена медия.

Много хора в Турция виждат в това опит на президента Ердоган да реорганизира опозицията по свой вкус, тъй като Кълъчдароглу би бил много удобен противник, който през последните години е губил няколко избора срещу Ердоган. Докато под ръководството на Йозел Републиканската народна партия се прояви като най-голямата сила на местните избори.

Политологът Есен също смята, че зад всичко стои не независимото правосъдие, а именно президентът. „Първо отхвърлиха дипломата на Имамоглу, после го арестуваха, а сега се стигна и до атаки срещу партийното ръководство – всичко това са отчаяни стъпки, които Ердоган предприема, защото за него вече няма друг начин да спечели изборите.“

Ердоган иска удобен конкурент

И „Зюддойче Цайтунг“ (ЗЦ) пише, че президентът Ердоган определено би предпочел да се конкурира с Кълъчдароглу, вместо с Йозел. Под ръководството на Йозел на местните избори миналата година Републиканската народна партия (РНП) постигна най-добрия си резултат от 1970-те години насам, след което Йозел даде предимство на Имамоглу като кандидат президент. След неговия арест Йозел мобилизира хората по улиците и не се ограничи с речи в парламента, а и призова и към бойкот на близките до правителството концерни.

Йозел е неудобен за Ердоган, подчертава изданието. Президентът е разбрал, че срещу него за първи път се изправя сериозна опозиция. А стратегията му е многообразна: тя започна с ескалацията срещу Имамоглу, продължи с търсене на сближаване с кюрдското малцинство, чиято партия досега бе част от опозицията, а сега идва следващият удар срещу РНП – президентът не би имал нищо против, меко казано, ако партията затъне в спорове около своя лидер.

Верните на Ердоган медии от седмици пишат за вътрешни конфликти в партията, макар нито един от водещите политици в нея да не иска връщането на Кълъчдароглу. До момента доказателства за купуването на гласове така и не са се появили, като същевременно е неясно как така партийният конгрес може да бъде атакуван юридически след толкова дълго време – срокът за оспорване отдавна е изтекъл. А и навремето Централната избирателна комисия в Турция, която наблюдава и вътрешнопартийните избори, не откри нищо нередно.

Ще бъде ли обявен изборът на Йозел за невалиден?

Дали президентът може да обяви избора на Йозел за невалиден и да върне Кълъчдароглу начело на партията? Съдебният процес ще продължи през септември. Целта е - през следващите месеци опозицията да е принудена да се занимава с обвиненията. И да се опасява, че президентът е готов и на радикални, немислими до момента стъпки, както показа случаят с Имамоглу. А правова държава, която да го възпре, няма, посочва ЗЦ.

Прочети цялата публикация