Севернокорейски войници в Русия: Как Пхенян извлича ползи

Русия понася големи загуби във войната срещу Украйна, а не иска да обявява нови мобилизации. Обещаните от Северна Корея нови 6000 войници несъмнено са добре дошли за Москва. Ползи извличат и двете страни
След като посети Северна Корея, бившият руски министър на отбраната Сергей Шойгу, който сега е секретар на Съвета за сигурност на Русия, заяви, че лидерът Ким Чен Ун ще изпрати шест хиляди военни инженери и работници в граничещата с Украйна Курска област.
Тази седмица делегация от севернокорейски военнослужещи вече потегли от Пхенян за Москва, като се очаква скоро Северна Корея да прати още войници, които да помагат на Кремъл в агресивната война срещу Украйна.
Южнокорейските тайни служби потвърждават информацията, като допълват, че Северна Корея вече е предоставила на Русия над 10 милиона артилерийски снаряда и ракети, получавайки в замяна икономическа подкрепа и военни технологии.
От партньорството печелят и Москва, и Пхенян
„И Москва, и Пхенян получават каквото искат от това споразумение“, казва Яков Зинберг от университета Кокушикан в Токио.
„Знаем, че Русия е понесла загуби от стотици хиляди убити и ранени и че правителството не иска да разшири мобилизацията в големите градове като Москва и Санкт Петербург, защото това би могло да застраши режима на Путин“, коментира той пред ДВ.
Междувременно севернокорейските власти се опитват да използват изпращането на войските като повод да повдигнат националния дух. В сцени, които бяха излъчени по държавните медии и явно са били инсценирани, за да провокират ентусиазъм, се вижда как Чен Ун поставя севернокорейското знаме върху един ковчег на войник, загинал в Украйна. Въпреки че видеото показва само шест ковчега, западни разузнавателни доклади сочат, че от общо 11 000 севернокорейски войници, изпратени досега, около 6000 са били убити, ранени или пленени.
Русия трябва да попълва загубите си
Докато Пхенян използва изпращането на войските като средство за пропаганда, то е от голяма полза за руските власти. „По-голямата част от мобилизираните войници в Русия досега са от отдалечените републики и съпротивата срещу изпращането им е била слаба, но когато разговарям с руснаци, те винаги казват, че се страхуват от нова мобилизация“, каза Зинберг, който е роден в Санкт Петербург. Той допълва: „Когато властите обявяват, че още 6000 севернокорейски войници ще бъдат изпратени на фронта, руснаците са спокойни, защото знаят, че за момента са в безопасност“, допълва той. „По този начин изпращането на севернокорейците помага на режима на Путин.“
Зинберг смята също, че войниците от Северна Корея са използвани също, за да „разпространяват страх“ сред европейските съюзници на Украйна, които са се надявали, че Русия рано или късно ще остане без хора или муниции.
Ра Джонг Ил, бивш дипломат и високопоставен офицер от южнокорейското разузнаване е съгласен, че „основната причина“ Северна Корея да изпрати още войски на фронта в Украйна са загубите, които Русия е понесла. „Изглежда, че войниците ще бъдат използвани и като работници, които да изградят нова инфраструктура в окупираните региони. Севернокорейските войници ги бива за такава дейност, защото я вършат често и в родината си“, допълва дипломатът.
„Очаквам да останат близки и след края на войната“
Северна Корея „ще продължи да изпраща още хора, дори ако сраженията приключат, тъй като на Русия няма да ѝ достигат работници, за да възстанови районите, които са засегнати от войната“, прогнозира Ра Джонг Ил.
По данни на разузнаването Русия е платила на Северна Корея с гориво, храна и достъп до военна технология, с която Пхенян преди не е разполагал поради санкциите на ООН, наложени заради ядрената програма на режима.
Друга полза за Пхенян е и престижът от това да бъде ключов съюзник на една световна сила. От този статут Северна Корея може да се възползва и в своите търговски и политически отношения с Китай, който от дълго време е най-близкият съюзник и защитник на режима на Ким Чен Ун. „Очаквам да останат близки с Москва и след края на войната, като осигурят войници и работници, тъй като знаят, че това може да им донесе ползи, които да поддържат режима и да гарантират оцеляването му“, обобщава Яков Зинберг.
Прочети цялата публикация