Защо руснаците така силно вярват на врачки и гадатели?

Откакто Путин е на власт, държавата внушава на хората, че светът се ръководи от тайни центрове на властта и че от обикновения човек нищо не зависи. Затова никак не е чудно, че руснаците масово се увличат по мистицизма.
Валерий Фьодоров, ръководител на Общоруския център за изучаване на общественото мнение (ВЦИОМ), е не само придворен социолог и съветник на кремълската администрация. Той е и един от основните разяснители и утешители на руското общество. Тези дни той даде голямо интервю за едно от придворните издания. Подобни интервюта винаги са пропагандни и угодни на властта.
Младежта в Русия оглупява?
В този разговор Фьодоров говори за масовата подкрепа на руснаците за войната срещу Украйна, но същевременно се оплаква от факта, че те имали желание да работят в сферата на информационните технологии, а "по някаква причина" не искали да усвояват специалности, които не изискват висше образование (като например шлосери и стругари за военно-промишления комплекс).
На въпроса защо през последните години в Русия се наблюдава рязко нарастване на интереса към гадателството, магиите и всякаква друга езотерика, награждаваният два пъти с орден виден социолог отговаря, че компютърната цивилизация, а напоследък и изкуственият интелект били отучили хората, особено младите, да мислят. Според Фьодоров в резултат от това цялото общество забележимо оглупявало, което се отнасяло с особена сила за младите хора.
Пита се обаче защо едни и същи млади хора (и не само) на Запад, а например в Индия или в Бразилия,където също ползват интернет и ChatGPT, но не оглупяват, а създават нови методи за лечение, строят самолети и усъвършенстват системите за противовъздушна отбрана „Пейтриът“? В същото време руските власти ту обещават да построят база на Марс, ту да "унищожат" айфон с помощта на руски разработки, но по някаква причина не им се удава нито едното, нито другото.
Путин срещу "тайните сили"
В същото време в Русия съществува широко разпространено увлечение по мистицизма и различните видове „тайно знание“. То предизвиква загриженост дори сред придворните депутати на Путин. Андрей Свинцов, заместник-председател на комисията по информационна политика и комуникации в Държавната дума, заяви наскоро, че през 2024 г. руснаците са похарчили 2,4 трилиона рубли - половината от бюджета на Москва - за различни магове, карти таро и гадателки. Така че, както е казал Уилям Шекспир, "има нещо гнило в държавата Дания". А в конкретния случай - в Русия.
И е съвсем ясно какво е то. Причината не е интернет или изкуственият интелект. Причината е, че през 25-те години, откакто на власт е Путин, държавната пропаганда непрекъснато внушава на хората, че всичко в света се ръководи от тайни центрове на властта, че могъщи сили се борят за влияние, че няма принципи, а само интереси, че няма никаква демокрация, а само манипулация на съзнанието. И че няма закони, а само правото на силния. Навсякъде имало врагове, така че най-добре било да сплотиш около Путин, въобще около властта, и да не мислиш повече за смисъла на живота.
Руското общество, което има малко познания за Запада, в повечето случаи не говори чужди езици и е травмирано от внезапното, както му се струва, разпадане на съветската империя, в по-голямата си част приема с готовност тези обяснения. Руснаците все още ги използват, за да оправдаят своята пасивност и нежелание да поемат гражданска отговорност за страната.
Човек обаче не може да не търси смисъла на живота. На фона на продължителната кървава война в Украйна, полуизолацията на Русия и духовния разпад на основните религиозни изповедания в Русия, хората се втурват в обятията на различни видове медиуми, вещици и "специалисти по натални карти".
Ще повтори ли Русия съдбата на империята на Романови?
Такъв феномен се е наблюдавал и в навечерието на Първата световна война при разпадането на Руската империя. Тогава той е бил разпространен дори в семейството на последния император. Увлечението по Григорий Распутин допринася за трагедията на последните Романови. Същото нещо се наблюдаваше и през последните години на Съветския съюз: огромната популярност на шарлатаните Чумак и Кашпировски е отлична илюстрация на моралната криза от онези години.
Означава ли това, че на фона на новия прилив на мистицизъм трябва да се готвим за краха на Путинова Русия? Не съм толкова сигурен. За разлика от 1917 г. и 1991 г., днешното общество все пак е по-образовано, почти изцяло урбанизирано и, което е по-важно, по-заможно. То има какво да губи и затова толкова лесно позволи на Кремъл да го убеждава в собственото му социално и политическо безсилие. А сега се страхува за своето бъдеще. Масовото обръщане към езотеричните практики винаги е признак на такъв страх. Отвикнал да мисли сам в продължение на четвърт век, сега народът очаква отговорите от другаде.
Общество, което на никого не вярва
Това засега е безопасно за режима. Но ако диктатурата започне да се разпада, тя няма да дочака помощ от "скъпите руснаци". На такава обаче не бива да разчитат (поне в масов мащаб) и руските опозиционери, доколкото те са тези, които ще заменят сегашното правителство. На общество, което не вярва на никого, а всъщност дори и на въпросните гадатели, ще му трябва много дълго време, за да се възстанови. Ако това изобщо е възможно. И това е най-важният въпрос.
Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на ДВ като цяло.
Прочети цялата публикация