Откриха дървени инструменти на 300 000 години в югозападен Китай

Китайски археолози откриха уникални дървени инструменти, датиращи отпреди около 300 000 години, хвърляйки светлина върху растително ориентирания начин на живот на древните хора.
Инструментите са открити близо до езерото Фусян (провинция Юнан) и са били перфектно запазени в слой от безкислородна глина - условия, при които дървото може да оцелее в продължение на хилядолетия. Находката е описана в списание Science.
На обекта Гантанцин са открити 35 дървени предмета, включително копачи, куки, остриета и полирани инструменти със следи от активна употреба. Всичко това показва развито дървообработващо умение и широкото използване на дървото в ежедневието. Инструментите са били използвани за изкопаване на ядливи корени, ядки, плодове и водни растения - което означава, че диетата на древните хора е била до голяма степен растителна, за разлика от ловните общества на Северна Евразия.
Възрастта на находките е потвърдена чрез няколко метода, включително инфрачервено флуоресцентно датиране на слоевете и анализ на зъб от бозайник. Това прави находката най-старото доказателство за използването на дървени инструменти за копаене и растителни ресурси в Източна Азия и оспорва предишните представи за „каменната ера“ като ера само на каменни инструменти.
Прочети цялата публикация