Урсула фон дер Лайен настоява за нов баланс в отношенията с Китай

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отправи остри критики към индустриалната политика на Китай, ограниченията върху износа и подкрепата му за войната на Русия срещу Украйна. Това стана по време на изказване пред Европейския парламент в Страсбург във вторник, предава News.bg.
„Нашите отношения с Китай трябва да се основават на ясна оценка на новата реалност“, подчерта Фон дер Лайен, визирайки предстоящата среща на върха между ЕС и Китай, планирана за 24 юли в Пекин. Тя изрази сериозни притеснения относно т.нар. „безгранично партньорство“ между Пекин и Москва, като заяви: „Китай де факто подпомага военната икономика на Русия и не можем да приемем това.“
На икономическо ниво, според нея, отношенията между Европа и Китай изискват „ребалансиране, намаляване на риска и дипломатически тласък“, особено в сферата на климата и устойчивото развитие.
Фон дер Лайен призна историческата тежест на Китай, наричайки го „велика цивилизация и световна сила“, но бързо премина към критика. Тя обвини страната, че действа извън международните правила и залива световните пазари с „субсидиран свръхкапацитет“ - не само в полза на собствената си индустрия, но и с цел да задуши международната конкуренция.
Тя подчерта, че Китай притежава „най-големия търговски излишък в историята на човечеството“, докато европейските компании се сблъскват със сериозни пречки за достъп до китайския пазар. Сред тях са изискванията за локален персонал, вътрешна научноизследователска дейност и съхранение на ИТ данни в страната, показва проучване на Европейската търговска камара в Китай.
„Европа е ангажирана с ориентирано към резултати сътрудничество с Китай“, подчерта Фон дер Лайен, но настоя, че това партньорство трябва да бъде подложено на „истинско ребалансиране“, основано на равнопоставеност и прозрачност.
Въпреки критиките, Европейският съюз възнамерява да възприеме някои успешни елементи от китайската индустриална политика, включително механизми за трансфер на технологии и приоритетно третиране в обществените поръчки. Новите правила за държавна помощ позволяват на страните от ЕС да залагат европейски критерии при търгове и да насърчават стратегически производства, като например батерии.
В рамките на „Плана за действие в автомобилната индустрия“ се разглежда възможността за директна подкрепа на европейските производители, включително чрез публично финансиране на съвместни предприятия с чуждестранни компании, които предоставят технологии и ноу-хау.
Очакваната среща на върха ЕС-Китай на 24 юли ще отбележи 50 години дипломатически отношения между двете страни. Вторият ден от срещата е отменен, а вместо президента Си Дзинпин, китайската делегация ще бъде водена от премиера Ли Цян.
Прочети цялата публикация