Fakti.bg | 09.07.2025 03:01:39 | 31

Как митата на Тръмп вредят на американския бизнес


Рик Уолдънбърг е изпълнителен директор на американската компания hand2mind, която продава образователни детски играчки, предимно на училища в САЩ. Уолдънбърг сам създава модела за играчките, но производството им е изнесено в Китай. Бизнесменът е пряко засегнат от митата, наложени от администрацията на Тръмп. "Митата са като увеличение на данъците", разказва той пред американския канал MSNBC, а "това се отразява най-зле на малкия бизнес."

В един момент от противопоставянето с Китай през годината митата за търговия между двете държави надминаха 100%. В момента те са 30 на сто за китайските продукти, а преговорите между Вашингтон и Пекин продължават. Срокът, който Вашингтон си даде за търговски преговори с други държави, беше удължен - вместо да влязат в сила на 9 юли, както беше обявено, сега страните ще имат време до 1 август да постигнат споразумение с администрацията на Тръмп, припомня АРД.

"На правителството не му пука какво ще стане с нас”

Настоящата ситуация все пак е по-поносима, обяснява американският предприемач Уолдънбърг. "Не мисля, че на правителството му пука какво ще стане с нас", казва той. "Искат да използват митата, за да привлекат повече автомобилни заводи в САЩ. Да помагаме на децата в училище очевидно не е толкова важно", коментира той. Компанията на Уолдънбърг е създала 500 работни места и е инвестирала в нови технологии, разказва кореспондетът на АРД Волфганг Ландмесер.

Недоволството от новите митнически политики на Тръмп е високо и в други американски индустрии. Сега Белият дом изпрати нови писма до търговските си партньори със заплаха от високи мита, ако не сключат сделка с Вашингтон до 1 август. Това едва ли ще промени настроенията сред американския бизнес.

Вашингтон: Целта е да се коригира търговският дефицит

Въпросните писма бяха изпратени до някои държави, на които Тръмп наложи мита. "Моля разберете, че тези мита са необходими, за да се коригират търговските политики на вашата държава, които причиняват невъзможния за поддържане търговски дефицит на САЩ. Той е заплаха за икономиката и националната ни сигурност", пише Тръмп до чуждите правителства.

Американският президент обяви и мита за всички стоки, които се внасят от тези държави към САЩ - отново оправдавайки ги с търговския дефицит на Съединените щати.

Тръмп иска отделни сделки с всяка държава

Американският президент публикува писмата, които е изпратил до редица държави, в социалната си мрежа Truth Social. Всички съдържат едно и също обяснение, само долната граница на митата е различна. За Япония и Южна Корея например тя е 25 на сто, а за Мианмар и Лаос - 40.

Изглежда обаче, че това не е окончателното решение - в писмата пише още, че ако съответните държави решат да "отворят досега затворените си за САЩ пазари и да премахнат митническите бариери", Вашингтон може и да промени митата. На пресконференция в Белия дом говорителката на Тръмп Карълайн Левит обяви, че американският държавен глава иска да постигне отделна сделка с всяка държава в света.

Засега САЩ са постигнали сделки за търговията само с няколко държави. През миналата седмица Тръмп обяви, че такава е сключена с Виетнам, а в началото на май беше подписано и споразумение с Великобритания, припомня АРД.

Но митническата политика на президента на САЩ досега не е довела до всеобхватно търговско споразумение. Преговорите за такива споразумения обикновено отнемат месеци и дори години. Сега срокът е по-малко от 30 дни, в които трябва да се постигнат отделни договорки, включително с Европейския съюз.

"Сякаш минаваме през пандемията за втори път"

Бизнесменът Уолдънбърг е подал съдебен иск срещу налагането на мита от администрацията на Тръмп. Той е подкрепен и от други американски компании. В края на май делото беше спечелено във федерален съд. Малко по-късно обаче друго съдилище се произнесе, че Тръмп може да продължи да налага мита.

Производителят на детски играчки не иска да се оплаква. "Правим всичко, което можем, за да съхраним бизнеса си", обяснява той. "И ще успеем. В момента сякаш минаваме през пандемията за втори път. Дори е по-трудно", казва Уолдънбърг. Неговата компания е оцеляла по време на пандемията. Затова хората в нея са уверени, че ще надживеят и промените, наложени от Тръмп.

Автор: Волфганг Ландмесер

Прочети цялата публикация