Fakti.bg | 15.07.2025 04:40:24 | 19

Стелан Скарсгард: Ингмар Бергман беше нацист и оплакваше Хитлер


Шведският режисьор Ингмар Бергман, смятан за един от най-великите режисьори на всички времена, е бил убеден нацист и е оплакал смъртта на Адолф Хитлер. Актьорът Стелан Скарсгард направи това разкритие на филмовия фестивал в Карлови Вари, съобщава Variety.

„Той имаше странно отношение към хората. Някои не смяташе за достойни за уважение. Можеше да се усети, когато започнеше да манипулира другите. Той не беше добър човек“, обясни актьорът.

"Той е бил нацист по време на войната и единственият, когото познавам, който е оплаквал смъртта на Хитлер", заяви Скарсгард.

Актьорът отбеляза, че не омаловажава заслугите на Бергман, което не му пречи да нарече режисьора задник. „Караваджо най-вероятно също е бил задник, но е рисувал страхотно“, подчерта актьорът.

Ингмар Бергман не е единственият велик режисьор, обвинен в симпатии към нацизма. Във вирусна тема в социалната мрежа X, потребител с прякор Uchimama публикува списък с режисьори, за които се твърди, че са имали фашистко минало. Списъкът включва такива велики режисьори като Микеланджело Антониони, Лукино Висконти, Пиер Паоло Пазолини, Жан Реноар, Ясуджиро Озу и Йонас Мекас. Бергман също попада в списъка.

Темата възмути интернет потребителите, които отбелязаха, че повечето от режисьорите са в списъка напълно неоснователно.

Критиците обърнаха внимание на факта, че Антониони, който е работил няколко месеца през 40-те години на миналия век за списание Cinema (главен редактор на което е синът на Бенито Мусолини), е осъден на смърт като член на Италианската съпротива. Висконти е бил убеден комунист и е участвал в Съпротивата по време на Втората световна война, за което е арестуван от нацистите.

Потребители си спомнят, че преди войната Реноар е подкрепял френските комунисти, а с германското настъпление към Франция емигрирал в Съединените щати. Пазолини е бил призован в италианската армия в последните години на Втората световна война, а полкът му е бил заловен от нацистите след капитулацията на Италия. В следващите десетилетия режисьорът и поет страстно защитава антифашистките си позиции.

Великият японски режисьор, автор на „Токийска история“ и „Късна пролет“, Ясуджиро Одзу е призован в японската армия през 1937 г. и прекарва две години в Китай по време на китайско-японската война. Той присъства в Нанкин по време на клането на цивилни от негови сънародници. Повече от 200 000 души стават жертва на престъпното клане. По това време Одзу е назначен в пехотен полк, отговорен за химическите оръжия.

В един от дневниците, които режисьорът е водил по време на войната, той е сравнил китайските войници с насекоми.

Режисьорът е говорил и за използването на „жени за утеха“ от неговия полк. Озу и неговите наследници впоследствие са се противопоставили на публикуването на дневниците, които режисьорът е водил по време на войната.

Литовецът Йонас Мекас е бил част от подземно движение в град Биржай по време на Втората световна война, което е подкрепяло нацистката атака срещу Съветска Литва, според историка Майкъл Каспер. Бъдещият режисьор е писал и за няколко ултранационалистически вестника, които са излъчвали германска пропаганда, докато не емигрира в Съединените щати през 1944 г. По-късно той става една от най-изявените авангардни фигури в американското кино, но в многобройни мемоари и интервюта мълчи за периода от живота си, преди да се премести в чужбина.

Авторът на публикацията за фашистки режисьори е изтрил публикациите си и се е извинил.

След критиките потребителят Uchimama е изтрил скандалния списък и се е извинил на потребителите. „Беше изключително безотговорно да се обединят много режисьори под един етикет, вместо да се проучи историята на всеки един от тях по-подробно. Всички правилно отбелязаха, че някои режисьори имат много по-ужасяващо минало от други“, пише той.

Прочети цялата публикация