ISW: Украйна има капацитета да произвежда до десет милиона дрона годишно

Украинският министър на отбраната Денис Шмихал заяви, че украинската отбранителна индустриална база (ОИБ) може да поеме допълнителни инвестиции в размер на 6 млрд. долара и че Украйна би могла да използва тези средства за производство на повече безпилотни летателни апарати за наблюдение от първо лице (FPV) и прехващачи и оръжия с голям обсег. Военно-промишленият комплекс на Киев пък има капацитета да произвежда осем до десет милиона дрона годишно.
Това отбеляза в дневния си анализ Институтът за изследване на войната.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Украйна възнамерява да увеличи вътрешното производство на отбранителни продукти през следващите шест месеца.
Ръководителят на украинската Агенция за отбранителни поръчки Арзен Жумадилов заяви пред украинския телевизионен канал "Канал 24", че Украйна е сключила договори с три компании, включително една украинска и една американска, за производство на прехващащи дронове, които да противодействат на руските дронове от типа "Шахед".
Жумадилов заяви, че в момента военно-промишленият комплекс на Украйна има капацитета да произвежда осем до десет милиона безпилотни летателни апарати за прехващане годишно, но че украинското правителство ще може да финансира закупуването на само четири до 4,5 милиона безпилотни летателни апарата през 2025 г. поради бюджетни ограничения.
През нощта на 20 срещу 21 юли руските сили нанесоха мащабна серия от ракетни удари и удари с дронове по Украйна, включваща над 400 дрона, като Русия продължава да нанася значително по-големи удари през юни и юли 2025 г., отколкото през януари-май 2025 г.
Западните партньори на Украйна обещаха допълнителна военна и финансова помощ за Украйна по време на виртуалната среща на Контактната група за отбрана на Украйна (формат Рамщайн) на 21 юли.
Британският министър на отбраната Джон Хийли обяви по време на срещата на Контактната група за отбрана на Украйна на 21 юли "50-дневен поход" за въоръжаване на Украйна на бойното поле и подпомагане на натиска над руския президент Владимир Путин да седне на масата за преговори.
ISW постоянно смята, че само значителните неуспехи на Русия на бойното поле, възможни благодарение на навременна и достатъчна военна помощ от страна на Запада за украинските сили, ще накарат Путин да преразгледа способността на Русия да победи Украйна във военно отношение и да го върне на масата за преговори.
Такива неуспехи няма да се случат в рамките на няколко седмици и вероятно ще изискват няколко месеца или кампанийни сезони, ако се приеме, че Западът се ангажира с подходящо оборудване и подпомагане на украинските сили до степен, в която Украйна може успешно да провежда такива операции.
Прочети цялата публикация