Reuters: Тръмп едва ли ще изпълни заканата си за митата срещу купувачите на руски петрол

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е малко вероятно да изпълни заплахата си да наложи тарифи на купувачите на руски петрол, ако не бъде постигнато споразумение за Украйна, заявиха експерти пред Ройтерс, коментирайки предупреждението на американския лидер.
„Смятаме, че вторичните тарифи са може би твърде груб инструмент за американската администрация“, каза Фернандо Ферейра, експерт по оценката на геополитическия риск във вашингтонската консултантска компания Rapidan Energy Group. Той предупреди, че това е „ядрен вариант“, който на практика би включвал премахване на „4,5 милиона барела петрол на ден“ от световния пазар и прекъсване на „търговските връзки“ от страна на Съединените щати, които купуват гориво от Русия. Този план е изпълнен с „гигантски скокове в цените на петрола и колапс на световната икономика“, предупреди Ферейра.
Клей Сийгъл, старши сътрудник в Центъра за стратегически и международни изследвания, базиран в американската столица, се изказа в подобен дух. Според него, тарифите, споменати от Тръмп срещу Русия и нейните търговски партньори, биха могли да доведат до прекъсвания в световните доставки на гориво и повишаване на цените му. „Първо, Тръмп е много чувствителен към високите цени на петрола и ще се стреми да избегне подобен резултат“, каза експертът. Освен това, подчерта той, „някои страни сред търговските партньори на САЩ, както и търговци на петролния пазар, отхвърлят заплахите му като перчене“.
Публикацията се фокусира върху факта, че заплахите на Тръмп по същество повтарят тези, отправени по-рано срещу Венецуела. Те останаха, поне засега, само на хартия и не доведоха до намаляване на покупките на венецуелски петрол от Китай, се посочва в материала.
Тръмп обяви на 14 юли решението си да продължи да прехвърля оръжия и военна техника на Киев, ако Европа плати за такива доставки, като НАТО координира този процес. Същевременно президентът обяви, че Съединените щати ще въведат вносни мита от приблизително 100% срещу Русия и нейните търговски партньори, ако Москва и Вашингтон не постигнат споразумение за уреждане на конфликта в Украйна в рамките на 50 дни. Министърът на финансите Скот Бесент по-късно уточни, че САЩ ще призоват европейските си съюзници да последват примера на Вашингтон, ако той наложи 100% мита на купувачите на руски петрол.
Прочети цялата публикация




Путин не се отказва без бой, но губи контрол над Източна Европа
Евгений Кънев: Защо смятам, че Тръмп е бил и е все така силно зависим от Путин?
Американската операция предизвика шок по целия свят: за Русия и Китай тази несигурност поражда възможности
Падането на Покровск няма да срине Украйна на фронта, но ще я отслаби в очите на Тръмп
Кога на Европа ще ѝ омръзне да бъде слаба?
Инвазията на САЩ във Венецуела и многополюсният свят, в който живеем
„The Telegraph“: Тръмп е уморен от руснаците, задържането на танкера „Marinera“ е сигнал към Путин
В търсене на План Б: Съюзниците след Америка
Доктрина на агресията: кой е Милър и той ли диктува на Тръмп
Тръмп: Няма как да обещая още помощ за Киев, докато спасявам човешки животи. Не искам да затягаме санкциите срещу Русия
Ергенка би взела куче,отколкото да има дете от гаджето
Константин - любимец на покоен подземен бос
Седмицата в три новини: Meta забавя умните очила, Nvidia влиза дълбоко в автономното бъдеще, а Grok вкарва X в регулаторна буря
Новата седмица започва с опасно време: Къде обявиха жълт код за ниски температури (КАРТА)
Байерн Мюнхен унизи Волфсбург
Костадинов за нападението над българското посолство в Скопие: Къде е реакцията на нашите партньори?
80TRILLIONKM – Единственото приложение, което надвишава европейските изисквания за безопасност и превръща всеки телефон в черна кутия и интелигентен Head-Up дисплей
АПИ: Пътищата се почистват от 608 машини, обстановката е спокойна
Крум Зарков: Новите правила за служебното правителство създават риск от институционален блокаж