Хелзинки без жертви на пътя през изминалата година
Хелзинки не е регистрирал нито един смъртен случай, свързан с пътнотранспортни произшествия през изминалата година, съобщиха тази седмица общинските власти. Постижение, което подчертава ефективността на дългосрочната ѝ политика за пътна безопасност, предава News.bg.
Макар в Европейския съюз да се наблюдава общ спад на смъртните случаи по пътищата с 3% през 2024 г., подобни инциденти все още са често срещани в големите градски райони. Само през 2023 г. в градовете на ЕС са загинали 7 807 души при катастрофи, включително 55 в Берлин и девет в региона на Брюксел.
С население под 700 000 души, но с около 1,5 милиона жители в по-широката градска зона, Хелзинки успява да отчете впечатляваща нулева пътна смъртност за цяла година. Резултат, който местните власти отдават на комбинация от стратегически мерки.
„Постигнатото е резултат от множество фактори, но ограниченията на скоростта играят ключова роля“, коментира Рони Утриайнен, инженер от дирекцията по градска среда.
През 2021 г. градската управа въведе ограничение от 30 км/ч в повечето жилищни зони и централни улици, базирайки се на данни, според които рискът от смърт за пешеходец при удар с тази скорост е двойно по-нисък спрямо сблъсък при 40 км/ч. Мерките бяха допълнени с инсталирането на 70 камери за контрол на скоростта и засилено полицейско присъствие.
Политиката на Хелзинки е част от националната инициатива „Визия Нула“, насочена към пълно премахване на фаталните пътнотранспортни инциденти. Данни на финландската пътна служба Liikenneturva сочат постоянен спад на смъртните случаи след началото на прилагането ѝ.
За сравнение, според данни на МВР, в област София-град през първото полугодие на 2024 г. в резултат на пътни произшествия са загинали 19 души.
Прочети цялата публикация



Екатерина Асенова: Призовавам работниците да сигнализират, когато не се осигуряват достойни условия на труд и когато работят без трудов договор
Екатерина Асенова: Призовавам работниците да сигнализират, когато не се осигуряват достойни условия на труд и когато работят без трудов договор
ЕК публикува доклад за смъртните случаи по пътищата: най-много загиват румънците и българите
Марко Рубио: "САЩ не искат слаби съюзници"
Тези, които сме тук, не сме длъжници на "българите в чужбина", нито на техния вот
Орбан: Унгария няма да позволи да бъде въвлечена във войната в Украйна
Тръмп отмени текст от времето на Обама, свързан с борбата с емисиите на парникови газове
Циклонът Гезани удари Мадагаскар и причини девет жертви в Тоамасина
Генерал Шивиков пред ФАКТИ: Не изключвам вероятността жертвите директно или косвено да са част от организирана престъпна група
Арестуваха бивш изпълнителен директор на ЦСКА след страховит екшън в София (СНИМКИ)
Джеймс Милнър счупи рекорда за най-много мачове във Висшата лига
Студентски протест избухна в Техеран, скандират антиправителствени лозунги
Майчиният език е основа на културната памет, каза министър Игнатов по повод Международния ден
Близо 4000 домакинства са без електричество в Румъния заради лошото време
Кметът на Русе за транспортния хаос: Призовавам държавните органи да поемат отговорност и да решат държавните проблеми
Валежите спират. Очаква ни слънчева неделя
Какво ще реши ВСС за Борислав Сарафов: Експерти по конституционно право с позиция кой може да го отстрани
Рокади в МВР? ИТН със сигнал до прокуратурата за изясняване дали са искани оставки във ведомството
Двубоят между Локомотив София и Септември се отлага
Още един етап към възстановяването на любимата велоалея на бургазлии – край брега към Сарафово