Влязоха в сила американските санкции срещу сръбската петролна компания НИС

От днес влизат в сила американските санкции срещу сръбската петролна компания НИС, съобщи националната телевизия РТС. Компанията увери, че приоритети остават редовното снабдяване на вътрешния пазар и социалната стабилност на служителите, посочва телевизията, предаде БТА.
В изявление от НИС увериха, че разполагат с достатъчни количества суров петрол за преработка, а бензиностанциите се зареждат нормално. Плащанията ще могат да се извършват с местни и международни карти, в брой и чрез системата „IPS show“. Дружеството увери, че ще изпълнява всички задължения към корпоративни клиенти и партньори.
Санкциите срещу НИС бяха наложени още на 10 януари заради „вторичен риск“ от мажоритарната руска собственост на компанията, но прилагането им бе отлагано осем пъти – последно до 8 октомври, припомня сръбската секция на Радио Свободна Европа (РСЕ). Целта на Вашингтон е да ограничи финансирането на войната в Украйна чрез руски енергийни компании.
Вчера сръбският информационен портал „Нова економия“ написа, че санкциите ще бъдат отложени с една седмица, като се позова на свои източници, но днес бе съобщено, че санкциите влизат в сила.
Президентът Александър Вучич заяви, че Белград вече няма какво да обсъжда със САЩ и ще търси решение с Москва.
„Европа ще подкрепи американските санкции“, подчерта той, цитиран от Радио Свободна Европа.
НИС е единствената компания в Сърбия за проучване, добив и рафиниране на петрол и газ, припомня РСЕ. Държавата притежава 29,9 процента от акциите, докато основен собственик остава „Газпром нефт“ с 44,9 процента. В края на септември базираната в Санкт Петербург компания „Интелиджънс“ (Intelligence), свързана с „Газпром“, придоби дял от 11,3 процента .
През август НИС отчете оперативна загуба от 3,6 млрд. динара (около 30 млн. евро), отчасти заради санкциите, припомня РСЕ. Експерти предупреждават за възможни трудности с доставките на суров петрол, повишаване на цените на горивата, недостиг и проблеми с международни плащания.
Санкциите биха могли да засегнат и други държави от региона, където НИС оперира. Сърбия остава силно зависима от руски енергийни доставки, което е сред основните причини Белград да отказва присъединяване към западните санкции срещу Москва, подчертава Радио Свободна Европа.
Прочети цялата публикация



Сръбската компания "НИС" получи ново изключение от санкциите на САЩ
След свалянето на Орбан: Вучич изрази увереност, че проектите между Сърбия и Унгария ще останат в сила
Д-р Петър Кичашки: Геополитическият алгоритъм „Тръмп“
Володимир Зеленски: Предложението остава в сила, но Русия не желае да го приеме
След 70 г. в орбитата на Москва: Договорът с Украйна най-после разкачи България от руското влакче
Митата на Тръмп: сметката я плащат американците
ISW: Украйна нанесе серия дълбоки удари по руска петролна и военна инфраструктура
Тръмп отново призова ръководството на "победения" Иран "да моли за милост"
САЩ отново удължиха крайния срок за продажба на активите на ''Лукойл''
Сенатът остави Тръмп да решава еднолично за военна намеса в Куба
"Демократична България" паркоместата в сгради да бъдат обособени като самостоятелни обекти
Американски закони заплашват Гран При на Маями
Официално: Петър Гайдаров напуска Байерн Мюнхен
Халф на Юнайтед: Искам титлата!
Рекорден брой български плажове получиха „Син флаг“ за 2026 г.
Цената на сървърите с Nvidia B300 скочи до 1 милион долара на сивия пазар в Китай
България е с най-високата инфлация в еврозоната за април
Агнешко за под 10 евро в Kaufland за Гергьовден
Дрон вместо линейка: тази машина пристига за под 3 минути и спасява животи, преди още да чуеш сирената