Енергийните общности - възможен ли е този модел в България?

Възможно е обикновените граждани да произвеждат сами електроенергия и дори да споделят излишъка си с други. Това се случва чрез т.нар. енергийни общности – модел, който набира скорост в Европа, а вече започва да се развива и у нас. Координаторът на кампанията „Енергийни общности“ към „Грийнпийс“ – България Кристиян Димитров коментира в ефира на Радио Стара Загора, че дори в някои балкански страни този модел се развива.
Най-подходящи за стартиране на проекта са европейските програми. Основен двигател на процеса за общините, защото те имат административен капацитет, но редица пропуски в законодателството отказват много потенциални кандидати за създаване на енергийни общности, коментира Кристиян Димитров.
Цялото интервю на Тошка Събева с Кристиян Димитров може да чуете в прикачения звуков файл. Прочети цялата публикация



Политическа промяна в София! Световни медии за новото българско правителство на Румен Радев
МБАЛ-Самоков с истински триумф на годишните медицински награди 2026
Лихвите по ипотеки: Да се закотвя ли, или да плавам
"Мис България 1998" стана брокер - Наталия Гуркова продава апартаменти
Ивайло Мирчев: Андрей Гюров може да спечели президентските избори!
“Възраждане” иска оставката на посланика на България в Молдова
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Крайният срок за плащанията по ПВУ е 31 август, а четвъртото плащане се очаква следващия петък
22 май е Международен ден на биологичното разнообразие
Защо едно интериорно студио строи собствени сгради
Как Армения се опитва да се измъкне от непоносимата „братска“ прегръдка на Русия
Светослав Дяков с интерес към стадиона в кв. „Завода“, Община Кочериново стартира концесионна процедура
Мексико Сити отново ще бъде в центъра на световния футбол
Десет от Австрия надвиха минимално Тунис в контрола
Канзас Сити излиза на световната футболна сцена с Мондиал 2026
Турция разгроми с лекота Северна Македония
Районът на залива Сан Франциско ще посрещне Мондиал 2026 с духа на Калифорния
Тръмп: Израел и "Хизбула" спират размяната на удари, войските на Нетаняху се връщат обратно