С 15% е нараснал броят на загиналите при катастрофи след въведения контрол чрез средна скорост, отчитат от ИПБ

С 15,2% е нараснал броят на загиналите при катастрофи у нас след влизането в сила на контрола чрез средна скорост - мярка, приета от управляващите. Новите правила са в сила от по-малко от два месеца, като подобен ръст не се е случвал от 2021 г. насам. Това отчитат от Института за пътна безопасност /ИПБ/.Заявената от правителството цел за намаляване на жертвите с 20% на практика не е изпълнена, заявяват от института. Единственият реален ефект е повишаване на бюджетните приходи, коментират специалистите, каза за Радио Стара Загора Богдан Милчев от ИПБ.
"За сметка на това не се връчват електронни фишове за средна скорост, защото МВР има сериозни организационни проблеми с обработката на информацията", подчертават още Богдан Милчев.
В същото време, от началото на годината са наложени глоби по Закона за движение по пътищата за над 200 милиона лева, като над 1 милион нарушения са установени само за превишена скорост. Единственият реален ефект от предприетите мерки е повишаване на бюджетните приходи, за сметка на 370 загинали български граждани, се казва още в становището на ИПБ.
Цялото интервю с Богдан Милчев може да чуете в прикачения звуков файл.
Прочети цялата публикация



В Япония започнаха да ядат месо от мечки след фаталните нападения
2025 година - черна година за авиацията
Все пак трябва да се яде! Руснаците свиват рязко разходите си за Нова година
449 са жертвите на пътя у нас през 2025 година
Инвазията на САЩ във Венецуела и многополюсният свят, в който живеем
Принц Андрю е замесен в международна корупционна схема
Барселона се класира за финала на Суперкупата на Испания
Трима ранени при руски атаки в Харковска област! Един загинал и двама ранени при украински удар в Белгородска област
The New York Times: Поне 40 са убитите при атаката на САЩ в Каракас
ФАЦ: България е по-богата, отколкото изглежда
Орландо Меджик - Ню Орлиънс Пеликанс 128:118 /репортаж/
Симитли посрещна делегация от Монголия заедно с председателя на Групата за приятелство България – Монголия в 51-вото Народно събрание Росица Кирова
Свиреп студ сковава цяла България в понеделник, градусите падат до...
Българин занесе 3 бидона монети в банката, за да ги размени в евро
Трагедия в Англия: фен на почина по време на мач от ФА Къп
Панатинайкос - Пансерайкос 3:0 /репортаж/
Наполи спря Интер и остави битката за титлата отворена, Скот Мактоминей блеси за гостите
Мандатната въртележка се завърта: Всички чакат избори през март, ще връщат празна папка
Лидерът на "Възраждане": Най-вероятно Гюров ще е следващият служебен премиер
Ал Хилал привлече бивш бранител на Арсенал