Белгия свиква извънреден съвет заради дронове над летища и военни бази

Белгийският Съвет за национална сигурност ще проведе извънредно заседание заради зачестилите случаи на навлизане на дронове над летища и военни бази, съобщи вътрешният министър Бернар Кентен, предава БТА.
Както информира БТА, в понеделник вечер белгийското въздушно пространство бе затворено на два пъти - след появата на дронове над летищата в Брюксел и Лиеж, както и над военните бази „Клайне Брьогел“ и „Флорен“.
Основната цел на заседанието ще бъде да се обсъдят политически и технически решения на проблема, който вчера доведе до отмяна и отклоняване на редица полети. Според местни медии първите дронове били забелязани около 21:00 ч. българско време над летище „Завентем“ в Брюксел. Обслужването на полети било временно прекратено, а 30 минути по-късно тревогата отменена. Малко след възобновяването на полетите последвало второ нареждане за затваряне на въздушното пространство, отменено малко преди полунощ.
Министър Кентен уточни, че засега не е ясно чии са дроновете и откъде са управлявани, като напомни, че не всички безпилотни апарати в Белгия подлежат на задължителна регистрация.
Местни издания съобщават, че военните системи за засичане и заглушаване не са успели да противодействат на летателните апарати. Любителски кадри от района на летището показват малки дронове, движещи се с висока скорост на височина 100-200 метра, с включени навигационни светлини.
След серията инциденти над Полша и Германия през септември и октомври белгийските власти предупредиха, че летището в Брюксел е слабо защитено и призоваха за спешно оборудване с технологии за противодействие. Миналата година в страната са отчетени над 31 000 неразрешени полета на дронове, основно около столичното летище - средно по около 30 на ден.
По-рано тази седмица белгийското военно командване нареди сваляне на всеки дрон, навлязъл в зоната на военните бази. Според министъра на отбраната Тео Франкен, подобни летателни апарати вероятно се използват за събиране на разузнавателни данни - включително местоположението на изтребители и честотите на военната комуникация.
Прочети цялата публикация



С две знакови речи на Макрон за 2 дни Франция се върна в центъра на голямата геополитика
Tочно сега? Какъв интерес имат хусите да се включат във войната в Близкия изток
САЩ обмислят спиране на войната. Израел предупреди, че Берлин и Париж са в обсега на иранските ракети
Защо Иран е целта?
Отказът на Макрон и НАТО подразниха Тръмп, който го дефинира като „една наистина глупава грешка“
Седми ден война! Иран, САЩ и Израел продължиха с взаимните въздушни удари
Финландия планира да отмени десетилетната забрана за разполагане на ядрени оръжия
Колко дълго може да издържи Иран на атаките на САЩ
Войната срещу Иран излезе от пределите на Близкия изток
Иран прати пореден ракетен залп към Израел, експлозии отекнаха северно от Техеран
Коя е Мария - най-голямата дъщеря на Пеп Гуардиола?
Бетис и Еспаньол не се победиха в оспорван мач
Саутхемптън - Арсенал 1:0 /първо полувреме/
Продължава издирването на американския пилот от сваления F-15Е
Клинсман с тежка присъда: В Италия Ямал щеше да играе в Серия Б
Рос Стюърт даде преднина на Саутхемптън срещу Арсенал (видео)
Ботев Враца с нова победа в НБЛ – Спартак Плевен отстъпи в оспорван двубой
Река Росица заля мост край Павликени (СНИМКИ+ВИДЕО)
Арестуваха лидер на клан на италианската мафия Камора
22 години от трагедията, при която автобус с ученици от Свищов падна в придошлата река Лим – 12 деца загубиха живота си