Москва поиска арест за шахматната легенда Гари Каспаров

Разследващите поискаха задочно арестуване на бившия световен шампион по шах Гари Каспаров, предаде РБК. Молбата за предварително задържане е регистрирана от Замоскворецки районен съд на Москва на 22 декември.
Каспаров е обвинен задочно по чл. 205.2, чл. 205.2 от Наказателния кодекс - публични призиви за тероризъм, публично оправдаване на тероризма или неговата пропаганда, извършени чрез използването на средства за масова информация, електронни или информационни и телекомуникационни мрежи. Максималното наказание по този член е седем години лишаване от свобода.
Гари Каспаров е 13-ият световен шампион по шах, почетен майстор на спорта на СССР. През 2005 г. обявява оттеглянето си от шаха. През 2012 г. е избран в Координационния съвет на руската опозиция. На следващата година Каспаров обявява, че напуска Русия.
През 2016 г. Каспаров, заедно с публициста Иван Тютрин, основава в Литва „Форум „Свободна Русия“, който Главната прокуратура определя като нежелана организация през 2023 г. „Руският комитет за действие“ и „Антивоенният комитет на Русия“, съосновани от Каспаров, също са определени като нежелани.
Разследващите не са обявявали преди това образуването на наказателно дело срещу Каспаров. През април 2024 г. градският съд на Сиктивкар в Република Коми разпореди задочно арестуване на опозиционния лидер. Той е обвинен в създаване и ръководене на терористична организация, както и във финансиране и публично оправдаване на терористична дейност (част 1 от чл. 205.4, част 2 от чл. 205.2, част 4 от чл. 205.1 и част 2 от чл. 205.2 от Наказателния кодекс). Съдът заяви, че наказателното дело е образувано въз основа на материали от регионалното управление на ФСБ.
Прочети цялата публикация



Гари Каспаров: Западът се страхува от Трета световна война, но Путин вече води Четвърта!
Руските власти арестуваха задочно Гари Каспаров
„The Telegraph“: Тръмп е уморен от руснаците, задържането на танкера „Marinera“ е сигнал към Путин
Роберт Фицо поиска смяната на Кая Калас: ЕС може и трябва да е глобален играч, а не просто да мрази Русия
The Washington Post: Ватикана призовала САЩ да позволят на Мадуро да избяга в Русия
Тръмп: Можем да продаваме венецуелски петрол на Русия и Китай, но ясно им заявихме, че не ги искаме там
Арестуваха три 20-годишни украинки в Киев, пеели руски песни
Защо Путин предпочете да си мълчи за свалянето на Мадуро
Белият дом: Задържаният от САЩ танкер Marinera е сложил руски флаг, за да заобиколи американските санкции
Путин ще трябва да се примири със "загубата" на Венецуела
Ергенка би взела куче,отколкото да има дете от гаджето
Константин - любимец на покоен подземен бос
Седмицата в три новини: Meta забавя умните очила, Nvidia влиза дълбоко в автономното бъдеще, а Grok вкарва X в регулаторна буря
Новата седмица започва с опасно време: Къде обявиха жълт код за ниски температури (КАРТА)
Байерн Мюнхен унизи Волфсбург
Костадинов за нападението над българското посолство в Скопие: Къде е реакцията на нашите партньори?
80TRILLIONKM – Единственото приложение, което надвишава европейските изисквания за безопасност и превръща всеки телефон в черна кутия и интелигентен Head-Up дисплей
АПИ: Пътищата се почистват от 608 машини, обстановката е спокойна
Крум Зарков: Новите правила за служебното правителство създават риск от институционален блокаж