Германия обяви, че няма да изпраща свои войници в Газа

"В обозримото бъдеще" Германия няма да участва в Международните стабилизационни сили (МСС) за прилагане на мирния план в ивицата Газа, заяви германският министър на външните работи Йохан Вадефул, цитиран от ДПА, предаде БТА.
В изявления за германската новинарска агенция, публикувани днес, Вадефул казва, че германски военнослужещи няма да бъдат част от силите, чиято мисия е да "осигурят конкретни условия на безопасност".
"Много хора не могат да си представят германски военнослужещи да правят това в този конкретен регион", посочва Вадефул.
Германия е готова да играе конструктивна роля в структурите, предвидени от резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, като например "Комитета за мир", отбелязва ДПА. Берлин обаче все още не е получил официална покана да участва там.
Предстоящата втора фаза в мирния план от 20 точки за Газа на американския президент Доналд Тръмп предвижда разоръжаване на радикалната палестинска групировка "Хамас" и разполагане на международни стабилизационни сили. Два месеца след влизането в сила на примирието с Израел "Хамас" все още отказва да сложи оръжие.
"Ще е важно да бъдем в състояние да започнем всичко това много скоро", подчерта външният министър на Германия. "Не трябва да допускаме настоящото разделение на ивицата Газа - на една част, контролирана от израелската армия, и на друга част, все повече контролирана от "Хамас" - да остане постоянно", предупреди Вадефул.
В същото време той призна за трудности при прилагането на мирния план и призова за търпение.
"Дори и да искаме това да свърши утре, трябва да се подготвим за реалността на един дълъг процес", обобщи Йохан Вадефул.
Прочети цялата публикация



В търсене на План Б: Съюзниците след Америка
Светът и Турция през 2026 година
След срещата Дания-САЩ за Гренландия: Противоречията "остават фундаментални" ВИДЕО
Доналд Тръмп: Искам Гренландия! НАТО ще стане много по-силна организация, ако тя е в ръцете на СЪЕДИНЕНИТЕ ЩАТИ
The Telegraph: Военен контингент на НАТО в Гренландия ще възпира Китай, Русия и плановете на Тръмп за анексия
Страните от Европа се борят да увеличат армиите си - какъв е планът?
Икономиката надделява над морала в новия свят на Тръмп
Киър Стармър: Парламентът ще гласува за разполагането на британски войски в Украйна
Решаваща година: Накъде Мерц води Германия
2026 г. може да се окаже най-опасната година за света от 1945 г. насам
Официално: Аталанта привлече Распадори
Барселона се измъчи, но надви Расинг Сантандер и продължава напред за Купата на краля
Десет от Унион Берлин не се предадоха и взеха точка от Аугсбург
Барселона с победа над Расинг Сантандер за Купата на Краля
28 години по-късно: Храм от кости
Върховният Марти
Милан с обрат срещу Комо
Зоуи Салдана стана най-печелившият актьор в историята на киното
Ас на Барселона е играл с контузия срещу Реал Мадрид