2026 - годината на екзистенциален риск за Европа

2026 г. е тук и Европа е под обсада. Това заявява в коментар за "Политико" ръководителят на европейското направление на Eurasia Group Муджтаба Рахман.
Външният натиск от Русия в Украйна се засилва, Китай подкопава индустриалната база на ЕС, а САЩ - които сега на практика заплашват да анексират територията на съюзник от НАТО - подриват многостранния правилник на ЕС, който изглежда все по-остарял в един далеч по-транзакционен и по-малко кооперативен свят.
И нищо от това не показва признаци на забавяне.
Всъщност, през настоящата година постоянната ерозия на нормите, на които Европа е свикнала да разчита, само ще се утежни от слабото лидерство на блока - особено в така наречените държави от "Е3" - Германия, Франция и Великобритания.
В бъдеще най-големите екзистенциални рискове за Европа ще произтичат от трансатлантическите отношения. За лидерите на блока запазването на интереса на САЩ към войната в Украйна беше ключовата цел за 2025 г. А най-добрият възможен резултат за 2026 г. ще бъде продължаване на ad hoc дипломацията и транзакционизма, които характеризираха последните 12 месеца. Ако обаче в тези отношения се появят нови заплахи - особено по отношение на Гренландия - това балансиране може да се окаже невъзможно.
Годината започва и без признаци за каквито и да било отстъпки от страна на Русия по отношение на исканията ѝ за прекратяване на огъня или за каквато и да е готовност да приеме условията на 20-точковия план САЩ-ЕС-Украйна. Причината е, че руският президент Владимир Путин изчислява, че военната ситуация на Украйна ще се влоши допълнително, което ще принуди украинския президент Володимир Зеленски да капитулира пред териториалните му искания.
Смятам, че Путин греши - че подкрепен от Европа, Зеленски ще продължи да се съпротивлява на натиска на САЩ за териториални отстъпки и вместо това ще атакува все по-често руското производство и износ на енергия, в допълнение към съпротивата по фронтовата линия. Разбира се, това означава, че руските въздушни атаки срещу украински градове и енергийна инфраструктура също ще се увеличат.
Въпреки това, нарастващите военни разходи на Европа, закупуването на американски оръжия, финансирането за Киев и санкциите срещу Русия - които са насочени и към източници на енергийни приходи - биха могли да помогнат за запазване на статуквото от миналата година. Но това е може би най-добрият сценарий.
Прочети цялата публикация



Черният баланс на жегите: Десетки удавени в Европа в опит да се разхладят
Испания и Шотландия в капана на огнената стихия
Сибига иска твърди мерки след инцидента с дрон в Румъния
Какво се случва с Уди Алън: Нови филми, Мадрид и отказ от пенсия на 90 години
В Испания бушува най-големият горски пожар през тази година
Ръст на чревните инфекции през лятото: Как да ги избегнем при почивките си на море и в планината
Външното електроснабдяване на Запорожката АЕЦ бе прекъснато за десети път от началото на годината
13 500 са обажданията на Националната телефонна линия за деца 116 111 на Държавната агенция за закрила на детето за първите шест месеца на годината
Крахът на футболната идентичност: Защо световните първенства изгубиха своята магия?
Войната в Близкия изток ескалира: IRGC удари танкери и американска база в Бахрейн, хусите атакуваха Саудитска Арабия
Треньорът на Локо Пд: Трудно е да намерим футболисти на база на това, което предлагаме
Нетаняху отвърна на кмета на Ню Йорк: Разпалва омраза
Йотова - официално е кандидат, Гюров и Вълчев се готвят. Инфекция в болниците. AI си купува книги
Планът за мир в Ливан: Завръщащите се по домовете намират пълна разруха
Кървава драма в Сиатъл: Жертви и ранени при стрелба на кулинарен фестивал
Дим от хотел във Враца вдигна пожарникарите на крак
Имен ден днес празнуват...
Възможно е самолетите цистерни да пристигнат у нас до края на седмицата