Иво Аръков с официално обяснение за получените пари от Национален фонд "Култура"

Актьорът и певец Иво Аръков, който е одобрен да получи стотици хиляди евро за "създаване и промотиране на авторски песни" в последните дни на Мариан Бачев като министър на културата и принципал на Национален фонд "Култура", се оплака, че е пред фалит, пише segabg.com. В интервю по NOVA той разясни, че не е получил почти нищо от парите и в момента реализира безплатното турне из Европа на свои разноски.
За щедрия жест на властите първи алармираха от страницата Today's Metal в социалните мрежи. По техни данни бенефициентът има 74 слушатели месечно в Spotify, а най-успешната му песен там е с около 3250 слушания. В YouTube, където през годините е споделил пет свои песни, Иво има около 2000 последователи. Аръков обясни, че цитирането на подобни цифри е некоректно, защото в България умишлено не искали да въртят песните му, но не желае да навлиза в подробности защо. Не е ясно какво е обяснението за липсата на интерес към творчеството му в глобални платформи като Spotify и YouTube.
Най-голямо внимание привлече финансирането на музикално турне на Аръков (познат досега предимно като актьор и участник в риалити шоута), който ще получи 255 000 евро за представянето на дебютния си албум Glory в 10 града в Европа. Допълнително той получава космическите 70 000 евро за реализацията на сингъл и още 80 000 евро по друга кандидатура - за игралния филм "Изолация", чийто трейлър публикува няколко дни преди да се разрази скандала.
Аръков е кандидатствал по т.нар. "Схема за безвъзмездна помощ с две сесии “Български продукции от сектора на културните и творчески индустрии в платформите на отворените пазари за изкуства в ЕС" по Националния план за възстановяване и развитие. Общата сума на безвъзмездната помощ за цялата схема е малко над 1,7 милиона евро и е разпределен между 16 дружества и организации - сред тях са Народният театър, "Дерида Денс", Културен център Двореца в Балчик, и др.
Проектът за турнето на Иво Аръков представлява 15% от целия бюджет за безвъзмездно финансиране по схемата и привлича най-голямата сума. Той е кандидатствал с дружеството "Фиш Ай" ЕООД, където собственик е баща му Максим Аръков, а той - управител. Припомняме, че ръководителката на фонда София Щерева беше сменена преди дни, а новият министър Найден Тодоров съобщи, че е възложил проверка на разпределението на парите.
По-рано Аръков е кандидатствал с певческите си напъни по друга програма в НФК, но е бил отхвърлен, макар да си е определил по-скромен бюджет - 75 000 лв. Ето как описва той проекта си в документите: "Вълнуващо музикално пътешествие, родено от страстта на Иво Аръков към рок музиката и желанието му да сподели своята креативност със света. Този независим лейбъл Fish Eye ще представи песни както на английски, така и на роден език, демонстрирайки универсалното влияние на рок жанра. Проектът има за цел да вдъхнови хората чрез своите провокиращи мисли."
Аръков обяви пред NOVA, че е бил осма резерва за парите, а проектите били подадени още през 2024 г.. и посочената сума не била само за една песен, а за всички дейности, които смята да извърши. В писмо - право на отговор до "Площад Славейков" актьорът пише, че към настоящия момент от гласуваното финансиране са получени само ограничени авансови плащания, а основната част от парите не е изплатена. Дейностите си изпълнявал със собствени средства, заеми и поет финансов риск от страна на бенефициента "Фиш Ай" ЕООД.
View this post on Instagram
Той оспорва, че бюджетът бил несъразмерно висок: според него артистичният продукт се оценявал по технически параметри и разпространение, а не по субективни предпочитания.
"Финансирането обхваща цялостни културни дейности, включително, международно турне, логистика и транспорт, техническо обезпечаване, хонорари на екипи, разпространение и продукция. Поради това представянето на отделни елементи (напр. музикално произведение) извън контекста на целия проект е подвеждащо", пише той.
"Представяне на дебютен музикален албум Glory – проектът включва международно турне с десет дестинации в европейски столици, с немалко разходи за транспорт, хонорари и техническо оборудване, а забавянето е наложило допълнителни разходи за последователни резервации. Одобреният бюджет за създаване на авторски сингъл отговарял на пазарни стойности, обосновани към момента на кандидатстване с изисканите от управляващия орган документи. За създаване на един такъв продукт има много компоненти – ангажиране на талантливи композитор, текстописец и аранжор, ангажиране на добро студио за създаване на микс и мастър на звукозаписа. Отделно от това, за заснемането на качествен клип се ангажира голям екип – артисти, балет, гримьори, фризьори, гардероб, студио, външни локации, режисьор, сценарист и оператор на клипа, статисти. Наема се техника – камера, обектив, осветление, транспорт, логистика и т.н., бих могъл да изреждам и още. А когато е необходимо да се закупи семпъл от чужда песен, цената скача още повече", разнищва разходите си бенефициентът на НПВУ.
И подчертава, че защитава артистите и тяхното право да имат високо възнаграждение.
Създаването на филма "Изолация" също било основно с пари на Аръков. Филмът е заснет с авансово плащане от 21 000 евро от програмата по НПВУ и над 80 000 евро лични средства, настоява авторът. По проекта е предаден междинен отчет през ноември 2025 г. и са изтекли всички срокове за отговор от страна на НФК за изплащане на междинния отчет. Пари все още няма получени, казва Аръков в позицията си, а премиерата на филма се очаквала "през есента на 2026 г. по всички кина в страната и допълнителни локации извън страната". Филмът е изцяло заснет на английски и бил за световната сцена.
Прочети цялата публикация



Иво Аръков излезе с официално становище за колосалната субсидия за музикалната му кариера (ВИДЕО)
Директорката на Фонд „Култура“: Има и други като Иво Аръков, безогледно са раздавани пари
Официалното видео на песента, оценена от Фонд „Култура“ на €70 хил.
Актьорът Иво Аръков: Пред фалит съм, нищо не ми е платено
Това ли е песента на Иво Аръков, финансирана от Фонд „Култура“?
Официална позиция на Иво Аръков
Иво Аръков реагира бурно на твърденията, че е получил 400 000 евро субсидия за музика
Рекорд: Иво Аръков прави най-скъпата песен, създавана у нас
€325 000 за песни взе Аръков от държавата
Финансистът на Национален фонд „Култура“ работи само 1 час на ден
Тръмп даде 48 часа на Иран да отвори Ормузкия проток
Посланикът на Израел: Светът не може да позволи на един "режим от лунатици" да притежава такова оръжие
Земетресение с магнитуд 6.2 по Рихтер разтърси остров Тонга
Как се хранят учениците: Плесен и храна с изтекъл срок
От последния час! Катастрофа затруднява движението между Монтана и Трифоново
Мика Зайкова: Празничните надбавки са въдичка за гласуване
Тръмп заплаши да унищожи електроцентралите на Иран, ако не се вдигне блокадата на Ормузкия проток
Илия Груев не игра за Лийдс при равенство срещу Брентфорд
Партньорството между Русе и Гюргево в сферата на образованието бе обсъдено на среща при областния управител Орлин Пенков
Отбелязваме Световния ден на водата, много области у нас са на режим