Без инциденти! Френски контейнеровоз премина през Ормузкия проток

Контейнеровоз на френската корабна група CMA CGM е преминал през Ормузкия проток, показват данни на системата за проследяване MarineTraffic. Това е първият френски кораб, който успява да премине през ключовия морски коридор, откакто в края на февруари започнаха американско-израелските удари срещу Иран, предава "Ройтерс".
Става дума за плавателния съд Kribi под малтийски флаг, който е преминал през протока на 2 април и в момента се движи по крайбрежието на Оман. Не е ясно при какви условия корабът е получил разрешение за преминаване, като от CMA CGM и от администрацията на френския президент Еманюел Макрон не са дали официален коментар.
Ормузкият проток, през който преминава около една пета от световните доставки на петрол и втечнен природен газ, на практика бе затворен след ескалацията на конфликта. Преминаването на френския кораб се разглежда като сигнал, че Техеран може да не счита Франция за враждебна страна в настоящата ситуация.
Данни от корабния трафик показват, че преди навлизането в ирански териториални води корабът е променил дестинацията си в системата AIS на "Owner France", вероятно с цел да подчертае националната си принадлежност - практика, използвана и от други държави за демонстриране на неутралитет в зони на конфликт.
Преминаването съвпада с изявление на Макрон, че отварянето на протока може да стане единствено чрез дипломатически усилия, а не чрез военна операция. Париж работи със съюзници за изграждане на коалиция, която да гарантира свободното корабоплаване след деескалация на напрежението.
Прочети цялата публикация



CENTCOM потвърди: САЩ свалиха няколко ирански дронове, опитали да обстрелят търговски кораби в Ормузкия проток
Пробив! САЩ и Иран договориха ясна пътна карта за постигане на окончателно мирно споразумение в рамките на следващите 60 дни
Bloomberg: Супертанкер с два милиона барела ирански петрол премина през Ормузкия проток на път за Китай
Иран създава комуникационен канал срещу инциденти в Ормузкия проток. "Не сме предали Хизбула и ливанските ни братя", декларира Техеран
Глътка въздух за Иран и държавите от Персийския залив
Исторически пробив в Швейцария: САЩ и Иран договориха 60-дневна „пътна карта“ за постоянен мир ОБОБЩЕНИЕ
Преговорите в Швейцария между САЩ и Иран продължават в съседни зали чрез совалкова дипломация от страна на посредниците Пакистан и Катар
Израел и Ливан са оставени настрана в преговорите с Иран
Иран няма да налага мита в Ормузкия проток в продължение на 60 дни
От "Епична ярост" до енергийна нестабилност: зов за пробуждане, който Европа не може да игнорира
Разкриха подробности за смъртоносния пожар в Полски извор
Познай резултата на Англия – Гана и спечели!
Питас с несигурно бъдеще, два клуба от Кипър готови да плащат заплатата му
Меси покори нов връх, Мбапе с два гола в исторически мач
Двама младежи пострадаха тежко, след като бяха поразени от електрическа дъга от контактната мрежа с високо напрежение в района на жп гарата в Стара Загора
Велислава Петрова: Като всяка жена политик мога спокойно да изразявам себе си с облеклото си
37-годишен мъж е в тежко състояние след катастрофата, която блокира пътя Русе – Шумен
Пожари избухнаха в някои от най-известните курорти и паркове в Хърватия