Cross.bg | 23.06.2026 06:44:00 | 20

Двама младежи пострадаха тежко, след като бяха поразени от електрическа дъга от контактната мрежа с високо напрежение в района на жп гарата в Стара Загора


Двама 17-годишни младежи пострадаха тежко при инцидент в района на жп гарата в Стара Загора. Те се качили на покрива на товарен вагон. В този момент били поразени от електрическа дъга от контактната мрежа с високо напрежение. Пострадалите са настанени в Клиниката по изгаряния в Пловдив. Състоянието им продължава да е критично. "На 19 юни около 21:00 часа двама младежи се качват на вагон, който е предназначен за превоз на зърно по технологична стълбица и нарушават опасната зона до контактната мрежа, която е два метра. Попадат под напрежение, образува се волтова дъга, протича ток,  който може да развие до 6000 градуса, въздухът става на плазма.  В резултат те са получили травми и в момента са в болница", разказа в БНТ "Денят започва" инж. Емил Симеонов - ръководител инспекция по безопасност в НКЖИ. По думите му контактната мрежа на пръв поглед изглежда безобидна - няма светлина, няма звук, не предупреждава по някакъв начин,  отбеляза той и подчерта: "Но всъщност това са 25 000 волта.  По тази контактна мрежа се захранват влакове,  които могат да превозват по 30 вагона. Напрежението, което протича през контактната мрежа е такова, че на 2 метра от нея е опасната зона. Не е нужно да пипаш  контактната мрежа, достатъчно да е нарушиш това изолационно разстояние от 2 метра, за да попаднеш под напрежение..

Прочети цялата публикация