Техеран се подигра на Вашингтон: Операция "Trust Me, Bro" се провали

Председателят на иранския парламент и ръководител на мирните преговори на Иран, Мохамед Багер Галибаф, написа в социалната медийна платформа X, че операция Trust Me, Bro /„Вярвай ми, брато“/ се е провалила.
„Операция Trust Me, Bro се провали. Сега се връщаме към обичайния ред с операция „Fauxios“, написа Галибаф.
„Fauxios“ е комбинация от думите „faux“ (което означава „фалшив“) и името на новинарския канал Axios, който преди това съобщи подробности за мирните преговори между САЩ и Иран.
На 6 май президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви спирането на операция „Проект Свобода“ - опит за освобождаване на кораби, блокирани в Персийския залив. Той отбеляза, че Вашингтон и Техеран са постигнали „значителен напредък към пълно и окончателно споразумение“.
На 5 май Мохамед Багер Галибаф обвини Съединените щати, че заплашват корабоплаването и транзита на енергоизточници в Ормузкия проток чрез военноморска блокада и нарушения на прекратяването на огъня. Той написа, че „новото уравнение в Ормузкия проток е в процес на стабилизиране“.
На 6 май, Тръмп заяви, че преговорите между САЩ и Иран са преминали „много добре“ и не изключва възможността за мирно споразумение. Според американския президент Техеран се е съгласил да се откаже от ядрените си оръжия.
Прочети цялата публикация



Вашингтон: Американската армия ще продължи блокадата на иранските пристанища толкова дълго, колкото е необходимо
Примирието виси на косъм! Иран отново затвори Ормузкия проток
Иран разглежда американските предложения за примирие
Тръмп: Войната с Иран може да приключи при спазване на договореностите
Тръмп се среща с разузнаването, след като прекрати операция „Проект Свобода“
Пентагонът: операцията в Ормузкия проток е временна и не цели ескалация с Иран
Преглед на печата! Напрежението в Ормузкия проток се засилва
Тръмп обърна плочата: Запасите от обогатен уран на Иран вече нямат особена стойност
Тръмп: Отвличаме танкери от много зло място, а петролът отива в САЩ
САЩ отрекоха иранските твърдения за ударен военен кораб в Ормузкия проток
Два чуждестранни дрона са се разбили в Латвия
Перуджа триумфира с титлата в Италия, Лубе и Алекс Николов остават със среброто
Промени в движението в София заради Джиро д’Италия
Принцеса Кейт проведе среща за подпомагане на ранното детско развитие
Израел нанесе въздушен удар срещу южните предградия на Бейрут
Нови изненади от времето: Къде ще превали и прегърми
Започва изплащането на пенсиите за май
ЕК предлага до 2050 г. бедността в ЕС да бъде изкоренена
Кметът на Мадрид: УЕФА е виновна за отпадането на Атлетико от Шампионската лига