Актьорът Майкъл Пенингтън от "Междузвездни войни: Завръщането на джедаите" почина на 82 г.

Британският актьор Майкъл Пенингтън, известен с дългогодишната си работа в шекспировия театър и с участието си във филма „Междузвездни войни: Епизод VI – Завръщането на джедаите“, е починал на 82-годишна възраст, съобщава The Telegraph.
В шестия епизод на сагата „Междузвездни войни“ Пенингтън изигра Моф Тиаан Джерджерод – имперски адмирал, ръководещ строежа на втората „Звезда на смъртта“. Макар ролята му да не е сред централните във филма, тя остава едно от най-разпознаваемите му участия на голям екран.
Актьорът обаче изгражда репутацията си основно в театъра и по-специално с интерпретациите си на произведенията на Уилям Шекспир. Той е сред водещите имена на Кралската шекспирова трупа и посвещава голяма част от кариерата си на класическия репертоар.
През 1980 г. Пенингтън отказва главна роля редом до Мерил Стрийп във филма „Жената на френския лейтенант“, за да изиграе Хамлет на сцената на Кралската шекспирова трупа. По-късно актьорът заявява, че не е могъл да се откаже от ролята, която определя като „една от големите награди“ в професията. Впоследствие мястото му във филма е заето от Джеръми Айрънс, а продукцията получава пет номинации за наградите „Оскар“.
Освен сценичната си дейност, Майкъл Пенингтън има и редица телевизионни участия. Сред тях са сериалите „Ендевър“, „Отец Браун“, „Безмълвен свидетел“ и „Отгледани от вълци“. През 1987 г. той изпълнява и ролята на Шерлок Холмс в телевизионния филм „Завръщането на Шерлок Холмс“.
В киното Пенингтън участва още във филма „Хамлет“ от 1969 г. на режисьора Тони Ричардсън, както и в биографичната драма „Желязната лейди“.
Майкъл Пенингтън е роден през 1943 г. в Кеймбридж. Завършва колежа „Тринити“ към Университета в Кеймбридж, а интересът му към актьорството се заражда още като ученик, след като гледа британския актьор Пол Роджърс в ролята на Хамлет.
Прочети цялата публикация



Почина Марша Лукас - монтажистът на „Междузвездни войни“ и бивша съпруга на Джордж Лукас
Почина легендарният актьор от „Междузвездни войни” Майкъл Пенингтън
Почина звезда от „Междузвездни войни“
Почина актьорът, озвучил Йода в „Междузвездни войни“
Почина Марша Лукас – „незабелязаният герой“, който спаси „Междузвездни войни“
„Междузвездни войни: Мандалореца и Грогу“ е най-гледаният филм у нас
Легендарният глас на Йода – Том Кейн, си отиде на 64 години
Марк Хамил „погреба“ Доналд Тръмп
От „Междузвездни войни“ до реалността: Измислиха първите обиди за AI
Нов трус около завещанието на Майкъл Джексън след кончината на негов изпълнител
ЕС ще разшири вносните квоти и митата спрямо Китай
Китаристът на Ролинг Стоунс Кийт Ричардс стана прадядо
Рубио с план за поетапна деескалация между Израел и Ливан
Първи тест преди Лигата на нациите: България срещу Черна гора
За децата. Мерене на блясъка на звездите. Голяма карта с правила
Министър Демерджиев: Трябва да се концентрираме върху фактите и трябва да излезем от политизацията на случая „Петрохан-Околчица“
Българин предизвика тежка катастрофа в Австрия
Кувейт съобщи за нова атака, Иран – за удари по цели на САЩ
САЩ нанесоха нови удари по ирански обект