Cross.bg | 23.06.2026 11:19:00 | 18

Тристранният съвет обсъжда 4 законопроекта за трудови, осигурителни и здравни права


Те са внесени като предложения от страна на ПП и ДБ Националният съвет по тристранно сътрудничество се събра днес. Заседанието е по искане за становище по предложения на опозицията за промени в Кодекса за социално осигуряване, Кодекса за допълнително социално осигуряване и Кодекса на труда. Една от идеите предвижда държавните служители поетапно, до 2032 г., да започнат сами да поемат осигурителните си вноски. Процесът трябва да започне с 2% участие от страна на служителите, като постепенно този дял достигне 40% до 2032 г. Друго предложение е да не се изплаща обезщетение за безработица на лица, които са работили в България по-малко от определен минимален срок. НСТС обаче не постигна съгласие по отношение на осигуровките на държавните служители. Правителството, синдикатите и бизнесът изразиха различни мнения по законопроекта за промени в Кодекса за социално осигуряване, внесен от Мартин Димитров и група народни представители от „Демократична България". "България е в началото на процедура по свръхдефицит, което налага предприемането на сериозни мерки, които не касаят само 2026 г., но и следващите поне пет години", каза Мартин Димитров при представянето на законопроекта. "Осъзнаваме, че имаме много избиратели, които са държавни служители - високоинтелигентни и сериозни хора", посочи той. По думите му законопроектът цели да изравни положението на частния и държавния сектор

Прочети цялата публикация