Cross.bg | 24.06.2026 09:57:00 | 18

Омбудсманът Велислава Делчева: Дигитализацията на ТЕЛК не трябва да e бариера пред хората с увреждания


Омбудсманът Велислава Делчева изпрати становище до председателя на Народното събрание Михаела Доцова, комисиите по здравеопазване, труда, демографската и социалната политика, както и до ресорните министерства по повод Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравето. В него се предвижда въвеждане на електронно административно производство при медицинската експертиза и създаване на механизъм за автоматизирана оценка на риска от незаконосъобразно установяване на трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане. В позицията си омбудсманът принципно подкрепя усилията за модернизиране на административните процеси и цифровизация на услугите в сферата на здравеопазването, когато те водят до по-добър достъп на гражданите до услуги, намаляване на административната тежест и съкращаване на сроковете за произнасяне на компетентните органи. Същевременно обаче подчертава, че предлаганите промени засягат процедура, от която зависи упражняването на редица основни права на хората с увреждания и лицата с трайно намалена работоспособност - социална подкрепа, достъп до здравни услуги, трудова реализация и пълноценно участие в обществения живот. „Дигитализацията на медицинското производство следва да бъде реализирана по начин, който не ограничава достъпа до процедурата и не създава нови бариери пред най-уязвимите групи граждани", категорична е Велислава Делчева

Прочети цялата публикация