Cross.bg | 27.06.2026 14:00:00 | 25

Срив от 35% на туристите остави хотелите по Северното Черноморие наполовина празни


  В края на юни сметките на туристическия бранш показват тревожна тенденция - с 35% по-малко туристи по Северното Черноморие в сравнение със същия месец на миналата година. В един от най-големите ни курорти - Златни пясъци, по-голямата част от хотелите са наполовина празни, въпреки сериозните отстъпки в цените, които предлагат. Притеснението от липсата на гости се усеща още от таксиметровите шофьори в комплекса. „Все едно е като по време на пандемията - няма никакви туристи. Просто е критично. Като няма работа, не можем да си изхранваме семействата и да плащаме наеми", споделя Деян Проданов. Неговият колега Живко Караджов, който работи 45-о лято в Златни пясъци, е категоричен, че никога не е виждал толкова слаб месец юни. Най-разтревожени обаче са хотелиерите. Заместник-председателят на Съюза на хотелиерите в Златни пясъци Станислав Стоянов отчита спад на гостите с около 35% спрямо миналата година. „Толкова зле не е било досега", признава той. Според бизнеса за отлива има конкретни причини. На първо място е липсата на транспортна свързаност - липсват редовни чартърни полети и адекватна пътна инфраструктура, проблем, който браншът повдига от години. Роля играе и загубата на ключови пазари. „Имаме спад от над 30% при германските туристи. С годините изгубихме руския и прибалтийските пазари

Прочети цялата публикация