БНР | 27.12.2016 06:46:20 | 225

Калоян Методиев: ДОСТ е инструмент на новата турска регионална политика


Като сблъсък на две турски визии за управлението на българска територия определи политологът Калоян Методиев вчерашните паралелни възпоменателни церемонии, проведени от ДПС и от ДОСТ, посветени на годишнината от Възродителния процес. В интервю за предаването "Преди всички" той посочи, че най-интересна е геополитическата проекция на събитието:

При едната група, при ДПС беше представител на национално-демократичната партия, кемалисткото, светското начало в турското общество, докато при Лютви Местан знаково беше турската държава в лицето на управляващите, чрез техния представител Сюлейман Гьокче, т.е. това е ислямисткото начало, ердоганизмът. Това беше сблъсък на две турски визии за управлението на българска територия.

Проекцията на ДОСТ е изключително опасна, защото се свързва с едно управление, което залага изключително много на ревизионизма, изтъкна политологът. В отговор на въпрос дали присъствието на турския посланик на едно от събитията е знаково, той заяви:

Търсен ефект е. С Лютви Местан са като Кирил и Методий, неразделни, в чествания, пътувания, учредявания, партийни мероприятия. Не се прави така. Унизително е за българското правителство, за обществото. Нарушен е добрият тон, правилата - писани и неписани, в дипломацията. Скрити зад красиви фрази, виждате че навсякъде в региона подобни партии-проекции на правителството на Ердоган създават проблеми, избутват агресивно всички останали участници на политическия терен - и в Македония, и в Босна, в Албания го наблюдаваме. С щедро финансиране, щедра подкрепа, логистична. Моделът "Гьокче-Местан" проби и навсякъде в региона има по един такъв инструмент на новата турска регионална политика на Балканите.  

Калоян Методиев определи отиващата си година като една от най-тежките за ДПС от създаването на партията насам. Запитан дали заявката на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ за участие на партията във властта след изборите е реална, Методиев отбеляза:

Всички политически субекти бягат от ДПС. Има стигма. Има нежелание да се работи поне публично с тях. Те вече не са балансьор в българската политика. Промени се ситуацията.

Голямата интрига в началото на 2017 година според Калоян Методиев ще бъде съставът на служебното правителство на Румен Радев, защото това ще бъде знаково, а ние все още не познаваме президента, неговия начин на правене на политика и неговите цели.

На предсрочните избори има много нови играчи, сред които ДОСТ, Марешки и "Да, България" на Христо Иванов като нов феномен, либерална формация, която казва: "Няма ляво, няма дясно", допълни още в анализа си на политическата картина Калоян Методиев. По думите му, в БСП прекалено се надценява консолидацията, реформаторите са приключили политическия си път и са на границата на маргиналните формации, а ГЕРБ не е в най-добрата си форма. 

Предстои година на големи промени, обобщи политологът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация