БНР | 07.09.2017 14:05:52 | 127

МОСВ предлага областните управители да се грижат за "Натура 2000", еколозите искат специализирана агенция



Проектът на МОСВ „Управленски подход за  мрежа Натура 2000“ предвижда, след изтичане на настоящия програмен период, областните управители да станат органи за управление на защитените зони от мрежата. Проектът, който все още не е одобрен,  беше представен на областните управители в началото на седмицата.

За предаването „12+4“ по „Хоризонт“ областният управител на Ловеч Георги Терзийски обясни, че в евентуалната си бъдеща работа той и колегите му ще трябва да разчитат на експертизата на заинтересованите страни, на МОСВ, на РИОСВ, на Басейновите дирекции и на неправителствените организации:

Както сподели и министър Нено Димов, ако преди 5 години имаше подобен подхо,д нямаше да се стигне до проблема Калиакра. Основно задълженията на Областното управление ще бъдат да насърчават диалога за постигане на консенсуси, привличане на участници, което е от ключово значение за успеха на управлението на "Натура 2000" на областно ниво чрез механизма на създаване на комитети на заинтересованите страни. Другият важен момент е да се разработи ефикасен реалистичен план за действие. Тук целта не е да се изготви план с голяма научна стойност или с максимум информация, а да се постигне поддържането на природозащитното състояние на местообитанието и видовете от интерес за общността , които са определени и като приоритетни в документите за целите на "Натура 2000".

Подходът, смятам, че е правилен, защото комитетите на заинтересованите страни ще създават условия на диалогичност, а не на противопоставяне на интересите, заяви Терзийскии допълни, че освен упражняването на контрола, областните управители , чрез свои звена, ще извършват и оперативно управление на защитените зони.

Надяваме се, че ще се постигне необходимият баланс между икономическото развитие на региона и опазването на природата. В тези територии може да се извършва икономическа дейност, само че при спазване на правилата.

Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа „Балкани“ определи проекта като „едни красиви приказки“ и изрази скептицизъм, че „реалността ще бъде точно такава“.

Областните управи, първо, нямат абсолютно никакъв експертен капацитет за управление на толкова сложна материя, каквато е "Натура 2000". Ако те смятат тепърва да създават да назначават експерти, които да могат да се справят с нещо толкова сложно, това е едно, но виждаме, че не е такава  концепцията. Да говорят, че без такъв експертен потенциал може да се управляват защитени зони като "Натура 2000" е откровено безумие, а точно това говорят.

За управлението на защитените територии и зони е необходимо да има една специализирана агенция, и съответните териториални структури, убеден е природозащитникът, който сравни управлението на защитена зона с мениджмънта на училище или болница:

Може ли една болница да се управлява от хора, които на всеки управленчески мандат правителството ги сменя с политически удобни на тях лица от техния политически кабинет. Защото областните управители са точно това!

Внасяни са писмени становища, с подробна мотивировка, че трябва постоянна администрация, че тя трябва да има необходимата експертиза. Никой не възразява срещу това да има обществени консултативни органи към тях, независимо как ще ги наречем. Въпросът е, че на всички тези наши предложения за една действително адекватна структура, просто се отговаря с пренебрежение. Причината е много ясна - става дума за това, че трябва да има много ясно упражнение на власт, за да могат да вървят далаверите за застрояване, за изсичане на горите,  за да може средствата, които ще се отделят по оперативни програми за тези защитени зони, да отидат в политическите сили, които са на власт. Защото областните управи в момента са това - те са част от политическите кабинети

Прочети цялата публикация