БНР | 14.09.2017 07:45:51 | 117

Отборът на надеждата постигна нов добър резултат на Световното първенство по футбол в Осло


Българският „Отбор на надеждата“ постигна нов добър резултат на тазгодишното Световно първенство по футбол за бездомни хора в Осло. Тазгодишния ни отбор направи второто най-добро класиране за България за общо шестте си участия на този специален Световен шампионат.

Основната дейност на този отбор е именно интеграцията, коментира в „Преди всички“ мениджърът и създател на отбора на надеждата Виктор Кирков.  „Отборът на надеждата“ е аматьорски спортен проект, който цели и социална интеграция на младежи в неравностойно положение -  това включва най-вече институционализирани младежи и такива, които живеят в много лоши условия, в незаконни постройки:

Участниците в Световното първенство би трябвало да отговарят на критериите за участие, а именно тези хора да се нуждаят от социална интеграция. Отборът всяка година се променя  - това е едно от условията за участие в шампионата. Това е и шанс за всички нови хора. За предходните години имаме 40 души участници  - по 8 от всяка от 5-те години -  абсолютно всички са си намерили работа, задържа ли са я, част от тях създадоха семейства и имат деца, всички те напуснаха институциите – тези, които бяха от институции - а някои от тях продължиха и образованието си.

Сугестопедията е съчетание между педагогика и психология, едни добър метод за усвояване на знания по позитивен и спонтанен начин, без стрес, напрежение или умора, чрез умствена релаксация и ненапрегната концентрация, с помощта на изкуството, но за съжаление тя не е толкова разпространена, така че да обхване голям брой деца, коментира Ирина Апостолова, учител, която е партньор в развитието на проекта „Отборът на надеждата“:

Където и да се прилага, според мен това е методът – не само към ромските деца, а към всяко едно дете. Ако това се започне в една ранна възраст, това дава отражение и по-нататък  в живота на човека. Ние сме свикнали да изискваме, много по-малко е уважението към децата, ние се стремим някакви стандарти да покрием, съответно изискваме от тях и забравяме личността, че всъщност образователния процес е общуване между две страни  - преподавател и дете.

Още можете да чуете в звуковия файл.


Прочети цялата публикация