БНР | 12.10.2017 07:54:32 | 167

Проф. Франк Дърк: Дигитализацията ще доведе до структурни промени в потребителското поведение


Проф. Франк Дърк е психолог и статистик с над 20-годишен опит в областта на маркетинговите изследвания и преподавател в Университета по приложни науки във Форцхайм, Германия.

Проф. Дърк изследва потребителското поведение и има множество публикации в научни списания. Той отваря една тема, която в България тепърва ще подлежи на полемика - до колко може да се доверят хората на медицинските приложения и правилно ли е да се самолекуват.

Той твърди, че дигитализацията ще доведе до структурни промени в потребителското поведение:

Дигитализацията създава много повече допирни точки особено в областта на здравеопазването и това позволява на потребителите да използват различни приложения и апликации. Това пък е предизвикателство за хората, занимаващи се с пазарни проучвания, защото се отварят нови полета като социалните мрежи например. Важно е как потребителите ги използват. Освен това вече има и нови допирни точки между различните индустрии и за маркетолозите е важно как това се управлява. Класическият маркетинг например до сега във фармацевтичната индустрия е говорил с лекари и аптекари, за да се  направи дадено проучване. Сега обаче с появата на всички здравни приложения, които се използват директно от потребителя, вниманието се насочва към тях. Затова вече ще се анализира как хората използват приложенията и дали въобще ги използват.

Тези приложения обаче могат да доведат до заблуда у потребителите и етова е един сериозен проблем:

Защото потребителите могат да отидат директно в аптеката и да си купят едно лекарство. То обаче може да им повлияе положително, но може и да им навреди. От тази гледна точка това е една голяма дискусия дали здравните приложения ще доведат до подобряване на общото здраве като цяло, защото повече хора ще се диагностицират, или пък ще започнат много сериозно да прескачат лекарската помощ, а това вече ще доведе до сериозни проблеми.

Лекарите са на различни мнения:

Младите лекари са по-отворени и казват: „Да, чудесно! Нека хората да четат, да идват запознати и да задават въпроси! Това ще е много добре за нас!“. Възрастните лекари обаче твърдят, че има много невярна и даже вредна информация в интернет. Не съм добре запознат с българския пазар, но смятам, че ще има същото развитие както и на други пазари. По принцип хората обичат да споделят във форуми и да се консултират един с друг, да обменят опит. Така, че това ще продължи. От гледна точка на медицинските приложения в момента, в който се появи производител, който да ги предлага - към тях ще има интерес, също както в чужбина. Не смятам, че това ще стане бързо. Със сигурност няма да стане утре, но между 3 и 5 години е по-реалистично да се появи, отколкото в рамките на 5-10 години. Има тенденция, че младите хора, които са и по-технически грамотни и използват най-различни видове апликации, се грижат по-добре за здравето си. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация