Какво се крие зад исканите промени в конституцията - политически ходове в битката власт - опозиция или възстановяване на справедливостта?

Инициативата на ГЕРБ за промени в конституцията, свързани с отпадане на давността при разследване на приватизацията очаква своето развитие през тази седмица. Очаква се лидерът на БСП Корнелия Нинова да положи подписа си като съвносител на промените. Какво се крие зад исканите изменения – политически ходове в битката власт - опозиция или възстановяване на справедливостта?
Една връчена папка с мотивите на Закона за допълнение на конституцията все още не се е върнала при инициаторите от ГЕРБ:
Аз на госпожа Нинова съм дал папката в присъствието на медиите, когато беше излъчен филмът, и оттогава досега тази папка не е върната в парламентарната група на ГЕРБ или да ми е връчена лично, както аз го направих лично, когато й връчих палката. Така че попитайте колегите от БСП, когато имат едно политическо решение, защо не предоставят папката, попита председателят на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Политическите ангажименти на лидера на БСП Корнелия Нинова е забавил хода на инициативата, обясняват от средите на социалистите. Миналата седмица Нинова беше в Барселона на форум на Социалистическия интернационал, но тази седмица вече процедурата трябва да се осъществи, след като на последния пленум ръководството на социалистите упълномощи лидера си да се подпише като един от вносителите на като един от вносителите на предложението за промени в конституцията и лично една от ключовите фигури в партията – Стефан Данаилов, призова тя да го направи:
Аз съм "за" и съм убеден в едно нещо, Корнелия Нинова трябва да подкрепи задължително. Защото акцията е срещу нея, не го ли усещате?
От ГЕРБ категорично отричат:
Няма такова нещо. Ако те припознават Корнелия Нинова в този казус, тя трябва да даде обяснения дали може някой да предполага някакви хипотези в тази посока, каза Цветанов.
БСП отвърнаха на искането с ново разширено искане:
Приватизация – да, но към темата включваме концесиите на прехода, групировките, мутрите на прехода вън от политическото ръководство на държавата. Докато сте стоят начело на държавата, този преход няма да приключи, заяви Нинова.
На фона на всичко това и на фона на готовността на ГЕРБ да включи всички теми, които БСП предлагат да станат цел за промяна на конституцията, стои решението на левицата да не подкрепят в зала промените, което за инициаторите от ГЕРБ е знак за липса на политическа воля.
За политическите анализатори готвените изменения в основния закон са непремерена стъпка. Те по-скоро са реципрочна мярка на ГЕРБ срещу вота на недоверие, подготвян от БСП.
Прочети цялата публикация




Период за въпроси кои ще са наследниците
Джонатан Рауч за САЩ при Тръмп: Да, това е фашизъм
Три варианта: какво ще се случи след изборите през април?
Върховният съд на САЩ отмени митата: Президентът е превишил правомощията си! Тръмп: Това е позор, налагам 10% глобални мита
Иван Стамболов-Сула: Ще повтори ли Радев успеха на Борисов?!
Доц. д-р Борислав Цеков: Президентът не ръководи служебното правителство
Девет основни теми, които определиха първата година от втория мандат на Тръмп
Велислав Величков: Плочката се нарича Сарафов – като падне тя, пада доминото
Убийството на 23-годишен националист предизвика високо напрежение между Франция и Италия
Кабинетът „Гюров“ – смел ход, с ясно изразен сблъсък
Отстраненият окръжен прокурор на Плевен: Нарисувал съм мишена на челото с изявите си
София Вергара захвърли горнището на банския в Маями и остана по прашки (СНИМКИ)
Унгария ще блокира заради Украйна следващия пакет санкции на ЕС срещу Русия
Унгария обяви, че ще блокира новия пакет санкции срещу Русия
1,3 милиона билета са били продадени на състезанията в Милано-Кортина
Безценна победа за Дженоа в битката за оцеляване
Защо Лечева лъга за българския флаг, който нямаше да се вее на олимпиадата? Радев да внимава с нея и
Дженоа разби десет от Торино