БНР | 20.12.2017 13:29:03 | 268

Великотърновското село Вeтринци e на път да остане без 180-годишния си храм


Хората във Великотърновското село Вeтринци за поредна година ще посрещнат Рождественските празници без църковен храм. При последните валежи окончателно рухна 180-годишната православна църква, носеща името на Свети Димитър.

Ветринци има православен храм от 1840 година. Скоро от църквата, носеща името на закрилника на селото Свети Димитър, ще остане само купчина от камъни, казва Мирослав Славов, който живее буквално на две крачки от порутената сграда, в която църковната камбана отдавна е замлъкнала.

Тука хората са идвали да се събират преди да отидат на фронта. Тук са се женили, погребения – всичко е било тук. Тук е бил центърът на селото. Тук е идвал Матей Преображенски. Говори се, че тук е минал Бачо Киро след като четата е била разбита при Дряновския манастир. Тук са се крили. Но в момента нещата са много по-различни. Селото бавно запада. По-рано е било 650 човека, сега сме 10 пъти по-малко и не зная какво ще остане по-нататък и от църквата, и от селото.

Как пазите християнството, православието, вярата в тези светли рождественски празници без църква? Честно да ви кажа – всеки си го пази вкъщи. Всеки си има икона, всеки си се моли, но на църква общо взето никой не ходи.

Преди две години великотърновският архитект Донка Колева направила проект за укрепване на срутващата се църква, разказва Стефка Станева, председател на църковното настоятелство:

Не можаха да се споразумеят по-големите специалисти как да я направим. Не можахме да се разберем как да я укрепим. Не ни разрешиха с бетон, не можахме да направим и този каменен зид, който е правен 1826 година от уста Рап от Гостилица, той не издържа, защото той не е направен да е носещ зид. Четирите колони бяха легнали върху него.   

В запустелия църковен двор е гробът на местен човек, дал преди близо два века място и пари, за да бъде съграден православният храм. Днес заможните бизнесмени, банкери и лекари, които имат имоти във Ветринци не откликват, защото нямат финансова изгода, гневна е Стефка Станева.

Не са убедени, че църквата може да им донесе като не пълни джоба им църквата. Днешните богаташи да такива, че трябва да имат облага от нещо. Те печелят и всяка печалба, която я произвеждат, искат да е в техния джоб, не да я дадат на обществото.

Във Ветринци разчитат и на общинския съветник и бивш депутат от левицата Стоян Витанов. Нищо не мога да направя, казва общинарят:

Аз като общински съветник какво да направя като е въпрос на държавата и на църквата. Общинският съвет не може да даде пари за финансиране. Община Велико Търново като ресурс не може да отдели буквално една стотинка, няма такъв параграф. Не съм търсил владиката.

Кметският наместник на Ветринци Кольо Минков твърди, че е занимавал Великотърновската митрополия с проблемите на срутилата се църква.

Кандидатствали сме до Митрополията. Там ни отговориха, че максимум за цялата митрополия отпускат до 100 000 лева и нямат такава възможност. Ремонтът ще струва не по-малко от 150 хиляди лева. Ние такива пари няма от къде да подсигурим.

За съборената църква във Ветринци ги боли всички, включително и младото семейство Силвия и Мирослав Мирославови.

Много е тъжно. Казахме на кмета. Не знам какво може да се направи по въпроса. Църквата, при положение, че липсва, не е място, което събира селото. Селото е доста сплотено, така или иначе. Но просто е тъжно, че няма.

Като разговарях с кмета, той каза, че трябват 250 000 лева да бъде построена тази църква. Тя е опасна да влезеш в нея. Наскоро падна и може би трябва да бъде съборена и да бъде направена отново или да се ползват някакви основи. Всички имаме желание, всеки може да дари по нещо, но няма да е достатъчно. Тук има нужда от държавата. Не е нормално държавата и църквата да не се намесват. Постоянно се чува нямаме пари за това, за онова. Това са неща, които са от първа необходимост. Тук хората и за добро, и за лошо отиват в църквата. Ние сме християнска държава.  

За да има все пак къде покойниците във Ветринци да бъдат опети, ловната дружинка и кметският наместник се хванали и направили от един навес на гробищата параклис. Иконите от съборената църква са дадени за съхранение в Историческия музей във Велико Търново.

От Великотърновската митрополия отказаха коментар за рухналия храм.


Прочети цялата публикация