БНР | 15.02.2018 09:22:29 | 222

Едно от всеки шест деца по света, живеят в зони на конфликт


Най-малко 357 милиона деца, или едно от всеки шест деца по света, живеят в зони на конфликт, което е увеличение със 75 процента спрямо началото на 90-те години, сочи доклад на благотворителната организация "Спасете децата", цитиран от Ройтерс и Асошиейтед прес. В него се посочва, че Сирия, Афганистан и Сомалия са най-опасните страни за живеене за младите хора.

Засилената урбанизация, продължителните конфликти и увеличаването на броя на училищата и болниците, които стават цел на нападения, повишават опасността за децата, отбелязват експертите.

Други опасности са отвличанията и сексуалното насилие.

Каролайн Анинг от "Спасете децата" посочва, че влошаването на ситуацията за децата в конфликтните зони се дължи на зачестилите боеве в градовете и все по-честото използване на бомби в гъсто населени райони:

Според нашия доклад едно на всеки шест деца по света живее в зона на конфликт. В момента това са повече от 350 милиона деца. И за съжаление тези деца се намират в много по-голяма опасност от колкото преди. Това се дължи на множество причини. Войните се удължават и са по-сложни. Има много и различни въоръжени групировки. Погледнете Сирия - десетки въоръжени групи се бият само в един район. Използват се повече експлозиви, има повече въздушни удари и бомбардировки в населените места и градовете, където живеят деца и те не могат да избягат от тях.

Тя описа насилието срещу деца в зоните на конфликт като "ужасяващо":

Всяка форма на насилие над деца в конфликтните зони е ужасяваща и за съжаление се случва. Зависи от нас като отрасъл да докажем, че се справяме с това както трябва, че се справяме с него, където и да се случи и че гарантираме, че няма да се повтори. Полевата работа, която ние и други агенции вършим, е важна за защитата на тези деца. Помагаме им да се възстановят в някои от най-лошите места на света. Но трябва да покажем на обществото, че взимаме мерки за предотвратяването на подобни злоупотреби с деца.

Данните на ООН сочат, че над 73 000 деца са били убити или осакатени при 25 конфликта от 2005 година, когато започва тази статистика. От 2010 г. случаите на убити или осакатени деца, потвърдени от ООН, е скочил с близо 300 процента.

Според доброволчески организации обаче истинските цифри вероятно са много по-високи предвид трудностите при потвърждаването на данни в зони на конфликти.

Нещата, с които се сблъскват децата са например пост-травматичен стрес след бомбардировки на училища и болници. Начинът, по който се проявява у децата е, че те преживяват наситена психологическа травма, включваща кошмари, нощно напикаване, неспособност за концентрация и оставане в училище. Това е целият цикъл, който следва след травмата, заяви Кити Ейри от британския клон на "Спасете децата".

Към децата се насочват по-брутални практики като изпращане на младежи на самоубийствени атентати и широко разпространеното използване на оръжия като варелни бомби.

В Близкия изток две пети от децата, или 40 процента, живеят в зони на конфликти. По този показател регионът се нарежда на първо място в света, следван от Африка, където съответният дял е 20 процента.

В доклада са изтъкнати конкретни случаи, като този на 17-годишният Мутаз от Йемен. Той загубва зрението си и лявата си ръка, след като вдига от земята взривно устройство, за да го даде за вторични суровини:

По време на инцидента не знаех нищо. Повтарях "Отвържете ми очите", а те ми отговаряха "По-късно". Казаха ми, че няма ток и да бъда спокоен.

Друг цитиран случай е този на Яник от Конго, бившо дете войник, принудено да се бие, след като бойци навлезли в селото му в търсене на новобранци:

Казаха ни, че по време на битка няма от какво да се страхуваме. Дори когато войниците ни стрелят или нараняват, нищо няма да ни се случи и няма да умрем.


Прочети цялата публикация