БНР | 08.05.2018 13:43:31 | 136

Никол Пашинян - бивш журналист, вече премиер на Армения


Никол Пашинян - бивш журналист и отдавнашен опозиционер, днес бе избран за премиер от парламента на Армения. Това стана при неговия втори опит и на фона на антиправителствени протести през последните двайсетина дни, които той оглави

Само преди няколко седмици малцина биха заложили, че 42-годишният Пашинян ще успее да накара десетки хиляди арменци да излязат по улиците, предаде БТА, цитирайки АФП.

Но само за няколко дни той се наложи като неопровержим лидер на антиправителственото движение. То доведе до оставката на 23 април на премиера Серж Саркисян, избран на поста 6т дни по-рано, след като бе президент в продължение на 10 години.

Често носещ тениска в цвят каки и черна шапка с козирка, известен с откровения си начин на изразяване, Никол Пашинян припомни пред АФП, че не е „новобранец в арменската политика“.

През 2008 г. Пашинян участва в протестите срещу победата на Серж Саркисян на президентските избори. Много арменци свързват името му с трагичния спомен за смъртта на 10 души, след като протестното движение прерасна в бунт и организирани сблъсъци с полицията.

Няколко месеца в нелегалност, след което затвор

След разпръсването на протестите Пашинян премина в нелегалност за няколко месеца, преди да се предаде на полицията през януари 2009 г. През януари 2010 г. той бе осъден на 7 години затвор, а през 2011 г. бе освободен по силата на амнистия.

Брилянтен оратор, известен със смущаващите въпроси, които не се колебае да задава в парламента, откакто създадената от него партия „Граждански договор“ влезе в него през 2017 г., Никол Пашинян бързо се превърна в най-ефикасния противник на Серж Саркисян.

След около 3 седмици протести, опозиционният лидер обиколи Армения, спирайки в градове и села, където беше посрещан като герой, обещавайки „победа на народа“ и на своята „нежна революция“.

Включи хората в промяната

„Никол Пашинян промени методологията: той направи обществото участник в процеса, той даде на хората възможност за действие, той каза: трябва да направите нещата сами“, смята политологът Хакоб Бадалян, интервюиран от АФП.

„За мен беше ясно, че арменците чакаха подходящ момент, за да покажат позицията си“, заяви пред АФП Пашинян. „Мисля, че народът пое контрола над ситуацията“, добави той.

„Премиерите ще идват и ще си отиват, но отсега нататък ще знаят, че ако преминат границата, народът ще каже: „Ние сме господари на нашата страна“, заяви той на митинг на своите привърженици в Ереван.

В кампанията за последните парламентарни избори Пашинян вече привличаше поддръжници със своята непосредственост, провеждайки голям брой импровизирани срещи в задни дворове или на покрива на гаражи.

Тези действия донесоха част от популярността на този баща на четири деца, особено сред младежите, отраснали след разпадането на СССР и обявяването на независимостта на страната през 1991 г.

Освен това, ранен при спречкване с полицията по време на последните протести, той от няколко дни се разхожда с бинтована ръка.

„Проарменски настроен“

Според анализатора Александър Искандарян арменската опозиция е почти унищожена и днес Никол Пашинян е единствената водеща фигура. „Арменската опозиция днес е той“, заявява Искандарян.

Остава да видим какво ще стане с него, след като премине от опозиция в управлението: Пашинян е обещал да публикува политическа програма до 20 дни.

„Аз съм проарменски настроен... Да бъдеш политик в Армения за мен означава да си настроен проарменски“, наблегна той в понеделник.

Пашинян се погрижи да успокои традиционния съюзник Русия и подчерта, че при неговото управление съюзът с Москва ще остане основна ос на арменската политика.


Прочети цялата публикация