Fakti.bg | 22.04.2024 16:36:12 | 37

Армения иска ООН да отхвърли искането на Азербайджан за расова дискриминация

Адвокати на Армения поискаха от върховната съдебна инстанция на ООН да отхвърли дело, заведено от Азербайджан за региона Нагорни Карабах, в което Армения е обвинена в етническо прочистване, предаде Асошиейтед прес и БТА.

Азербайджан стартира процедура в Международния съд през 2021 г. по делото, по-малко от седмица след като Армения заведе свой иск срещу Баку, произтичащ от войната за Нагорни Карабах през 2020 г., в която загинаха повече от 6600 души. Миналата седмица Азербайджан поиска от съда да отхвърли заведеното от Ереван дело.

По отношение на внесения от Азербайджан иск Армения оспорва юрисдикцията на базирания в Хага съд. Делото се основава на Международната конвенция за премахване на всички форми на расова дискриминация или CERD, която Азербайджан ратифицира през 1996 г. Според Армения повечето от приложените към иска жалби датират от първата карабахска война, приключила две години по-рано.

"Не може да бъде позволявано на Азербайджан в продължение на почти 30 години да отправя обвинения, позовавайки се на CERD, и да ги предявява официално едва когато много от очевидците отдавна вече ги няма, а доказателствата са изчезнали", заяви пред съда Йегише Киракосян, представител на Армения.

Нагорни Карабах се намира на територията на Азербайджан, но от 1994 г. до миналата година беше под контрола на етнически арменски сили, подкрепяни от Армения.

След като през 2020 г. напрежението избухна, Азербайджан получи контрол над части от региона, както и над някои съседни територии, като част от постигнато с посредничеството на Русия прекратяване на огъня.

През 2023 г. Азербайджан проведе светкавична военна кампания в Карабах, в резултат на която по-голямата част от 120 000 жители на региона избягаха.

По време на изслушванията през 2021 г. Азербайджан заяви пред съдиите, че Армения е поставила множество противопехотни мини в района и е отказала да помогне в усилията за разминиране.

Армения отрича да е участвала в расова дискриминация и твърди, че твърденията на Азербайджан са неверни.

Миналия месец премиерът на Армения Никол Пашинян заяви, че страната му трябва бързо да определи границата си с Азербайджан, за да избегне нови военни действия.

Прочети цялата публикация