БНР | 25.11.2018 08:28:36 | 464

Нейтън Чен и Рика Кихира с по два златни медала в сериите Гран При

Нейтън Чън спечели втори златен медал за сезона в турнирите от сериите Гран При по фигурно пързаляне, след като триумфира на състезанието във френския град Гренобъл. Американецът беше трети в кратката програма, но с три четворни скока, троен аксел и още пет тройни спечели волната и взе златото със сбор от 271.58 точки.

"Много съм щастлив от представянето си днес", каза 19-годишният американец, който се класира за финала на Гран При в началото на декември.

Втори остана лидерът след първото изпълнение Джейсън Браун (САЩ) с 256.33 точки, а трети е Александър Самарин (Русия) с 247.09 точки.

Трикратните световни и четирикратни европейски шампиони Габриела Пападакис и Гийом Сисерон (Франция) спечелиха убедително при танцовите двойки. Представителите на домакините, за които това е първи старт в Гран При за сезона, събраха сбор от 216.78 точки. Французите победиха с повече от 16 точки вторите Виктория Синицина и Никита Кацалапов (Русия), който останаха със сбор от 200.38. Трети са канадците Пайпър Джил и Пол Поарие със 188.74точки.

Рика Кихира спечели титлата при жените. 16-годишната японка започна волната си програма с нестабилен троен аксел, който не успя да направи в нужните обороти, но след това се справи с комбинацията от двоен аксел - троен тулуп, както и с още четири тройни скока. Така тя получи 138.28 точки за волната програма и със сбор от 205.92 стигна до златото, което е второ за нея за сезона от Гран При след триумфа пред родна публика в Япония. Лидерката след първото изпълнение Маи Михара завърши на второ място с 202.81 точки, а американката Брейди Тенъл стигна до бронза със 197.78, след като беше едва шеста след кратката програма. Двукратната световна шампионка и олимпийска вицешампионка от Пьончан Евгения Медведева (Русия) направи няколко грешки и се нареди едва четвърта със 192.81 точки.

При спортните двойки триумфираха представителите на домакините и бронзови медалисти от световното първенство Ванеса Джеймс и Морган Сипре (Франция) с 205.77 точки. Те бяха трети след кратката програма, но изиграха невероятна волна и стигнаха до втори успех за сезона в Гран При. Французите се класират и за финала на сериите в началото на декември във Ванкувър. Сребърните отличия станаха притежание на американците Тара Кейн и Дани О'Ши (САЩ) със 191.43, а трети са лидерите след кратката програма Александра Бойкова и Дмитри Козловски (Русия) със 189.84 точки.

Финалът на Гран При е от 6 до 9 декември във Ванкувър (Канада).