БНР | 08.09.2019 17:52:33 | 213

Шарл Льоклер донесе победа на „Ферари“, като спечели Гран При на Италия

Шарл Льоклер, който кара за отбора на „Ферари“, спечели състезанието за Голямата награда на Италия, кръг от световния шампионат във Формула 1. Пилотът от Монако изпревари Валтери Ботас (Финландия) и Люис Хамилтън (Великобритания)- и двамата от отбора на „Мерцедес“.

За Льоклер това е втора победа във Формула 1 и втора поредна в кариерата, като преди седмица триумфира на пистата Спа (Белгия).

Времето на победителя Льоклер днес е 1:15:26.665 часа, следван на 0.835 секунди от Ботас и на 35.199 секунди от петкратния световен шампион и основен пилот на "Мерцедес".

В генералното класиране начело остава Хамилтън, който има 284 точки пред Ботас с 221. Трети е Макс Ферстапен от "„Ред Бул" със 185, а днешният победител е на 4-а позиция със 182. Победата на представителя на Монако днес е още по-ценна, защото този път нямаше никаква подкрепа от съотборника си Себастиан Фетел.

"Да, какво състезание само! Никога не съм бил така уморен на финала. Направих няколко малки грешки, но в крайна сметка успях да задържа 1-ото място. Може би при някоя по-сериозна грешка, щеше да изпусна победата, каза след края на състезанието Льоклер.

Победата за "Ферари" има много емоционален характер, тъй като е първа за тях на домашна сцена от 2010-а година насам. 21-годишният Льоклер показа невероятни нерви и удържа атаките както на Хамилтън, така и на другият представител на Мерцедес- Валтери Ботас. Последната възможност за финландеца беше три обиколки преди края, но Льоклер се справи.

Фантастичен ден имаше и за "Рено", след като Даниел Рикардо се нареди на най-доброто четвърто място за сезона пред съотборника си Нико Хюлкенберг, останал на 6-а позиция.

Въпреки старта от 8-ото място в решетката, Алекс Албон от "Ред Бул" завърши с едно място по-ниско, отколкото беше в Спа, като се прибра 6-и след финала.