БНР | 01.05.2020 03:20:34 | 197

Мълчаливо и без колоритни сцени от историята почитаме подвига на славните герои от април 1876 г.


Музеите в Копривщица, Панагюрище, Стрелча, Клисура, Батак разказват за безпределното родолюбие и саможертва на героите от Априлското въстание през 1876г. Тези места и днес събуждат най-силни патриотични чувства и гордост. За съжаление тази година, многолюдните чествания и исторически възстановки в началото на месец май, в памет на скъпите ни герои, няма да се състоят в нито един град. Ще останат затворени за посетители и музеите, които обикновено са главен организатор на тържества, посветени на историята.

Малкият град Клисура, който остава в историята с най-масовото участие в борбата за освобождение на Отечеството, дава и най-много жертви след избухването на въстанието на 20 април 1876 г. (стар стил). Датата бележи върховата точка в национално-освободителната борба на българския народ срещу вековния поробител. В тази борба клисурци се включват без колебания, без предателства, без страх от превъзходството на турската армия. Градът е напълно опожарен и изграден от основи, в годините след Освобождението. Нищо не може да заличи спомена за героите сред днешните жители на подбалканкото градче. „Всяка година през април, в града се усеща мирис на барут, защото обикновено тече подготовка за една от най-колоритните исторически възстановки, провеждани в България. Тази година в Клисура не е така, заради мерките за борба с вируса в страната“ – казва директорът на Историческия музей в града Стоян Иванов.

Традицията в нашия град, за честване на събитията от април 1876 г., датира още от 1896 г., 20 години след тях. Любопитното в случая е, че нашите предци са организирали историческа възстановка на сцени, в които участвали и оцелели клисурци, които пресъздават моментите като свидетели. От тогава до ден днешен се отбелязват тържествено събитията от Априлското въстание. За съжаление тази година ще бъде малко по-особена, предвид мерките, които се взеха. Април беше необичаен за нас, никога не сме усещали атмосферата по този начин. Колективът на музея е изправен пред необичайно изпитание. Стремим се със заснемане на няколко видеоклипа от професионален режисьор, които ще поместим на страницата на музея, да припомним моменти от участието на Клисура в Априлското въстание. Това можем да направим, тъй като от 13 март музеите затвориха врати за посетители.“

Сега музейните работници имат време за основната си дейност – научната обработка на движимите културни ценности както и да обърнат повече внимание на богатия фонд. „И през годините музеите в България са изпитвали трудности в тежки моменти, но аз вярвам, че ние ще сме първите, които ще усетят завръщането на публиката, след отпадане на мерките покрай карантината. Това са дни на изпитания за всички ни. В тази връзка ние имаме една идея, която се надявам да можем да реализираме през лятото, когато мерките бъдат отпуснати“ – казва Стоян Иванов и допълва:

"Миналата година за пръв път възстановихме един поход до лобното място на Никола Караджов - нашият ръководител на въстанието през 1876 г. То се намира над Клисура, в местността Равна река в Стара планина. Може би тази година с нашия клуб „Традиция“ ще организираме малка възстановка на последните дни от живота на Никола Караджов. На 1 май цветя ще поднесем в много тесен кръг, аз и кметовете на гр. Карлово и Клисура на всички паметни места тук. Това са паметникът на Иван Боримечката, който е наш съгражданин, на паметниците на Никола Караджов срещу музея и на Нейчо Калъчев, в централната част на града. За мен самия, който повече от 20 години се занимавам с организацията на възстановката, тази година усещането да я няма е необичайно. Нашите предци заслужават да се припомня всяка година за техния подвиг на младото поколение и то да бъде възпитавано патриотично и с обич към род и родина“.

Снимки: БГНЕС

Прочети цялата публикация