БНР | 07.05.2020 17:44:57 | 97

Шахматистите на Китай не изпускат върха за Купата на нациите

Отборът на Китай остава начело и след шестия кръг на онлайн турнира за Купата на нациите по шахмат. В третия ден китайците надиграха САЩ с 2,5:1,5 точки в петия кръг и сборния отбор на Света с 3,5:0,5 точки в шестия кръг. По този начин азиатците събраха 11 точки до момента от 12 възможни.

На второ място в класирането с 9 точки излезе сборният отбор на Европа, който първо победи Света с 2,5:1,5 точки, а след това се справи със същия резултат и с отбора на Русия.

Третото място във временното класиране заема САЩ със 7 точки. Американците преодоляха загубата от Китай с победа с 2,5:1,5 точки над Индия в шестия кръг.

До края на основната част на турнира, който се провежда на съкратена времева контрола, остават още четири кръга, след което първите два ще се изправят един срещу друг във финален мач в неделя.

Първото издание на Купата на нациите по шахмат се провежда от 5 до 10 май, като участниците от шестте отбора играят от домовете си. Всеки отбор се състои от шестима шахматисти (четирима титуляри и две резерви), като всеки тим трябва да има поне по две жени в състава си. Общият награден фонд на турнира е 180 000 долара.