БНР | 18.05.2020 11:59:15 | 143

Фолклорните вълшебства са не по-малко интересни от технологичните


Магията на родния фолклор намира място в ежедневието на децата ни с новата книга от Ирена Първанова - „Приказка за Долната земя“. Идеята за нея се появява още в детството на авторката, когато прекарва дългите лета на село, далече от приятелите си.

Така започва и историята на главния герой Алекс – по време на едно скучно лято, без интернет, кабелна телевизия и обхват на телефона... А от горите около село Вратня се носят омайващи песни, които призовават момчето по име.

„Израснах с две страхотни баби, които бяха и сладкодумни разказвачки на народни приказки“, сподели пред Радио София Ирена Първанова за своя литературен дебют. „Моите фантазии винаги са се преплитали с истории за хали, змейове и лами. Като цяло фолклора, легендите, митовете са важна част от изкуството, което човек консумира. Често сме заляти от митологии, но най-често те са чужди. А във всекидневието ни има място за българския фолклор. Да му позволим да бъде толкова интересно и вълнуващо нещо, както и чуждестранните култури.“

Главният герой успява бързо и находчиво да се измъкне от ситуацията на лишения от съвременните технологии – с емоционалната връзка с другите, любовта към хората, които го заобикалят.

"Трябваше да отворя очите на моите герои за вълшебствата, които животът предлага. Книгата разглежда умението да комуникираш с другите на нива, различни от всекидневните.“

В тази непозната „Приказка за Долната земя“ нищо не е такова, каквото изглежда – часовниковите кули мълчат, улиците се сливат, наоколо бродят таласъми, самовили и вещици, а най-трудната битка е тази със собствените си страхове.

Това е вълнуваща и красива история, в която фолклор, магия и съвременност се преплитат и в която ти сам избираш какъв да бъдеш утре.

Книгата е от фантастичната българска анимационна поредица - „Златната ябълка“ на Студио Змей. Илюстрациите са на Мира Мирославова. Чуйте разговора на Александра Илиева с Ирена Първанова.

Прочети цялата публикация