Fakti.bg | 10.04.2024 20:57:06 | 51

Барса пречупи ПСЖ в Шампионската лига и взе аванс преди реванша

Отборът на Барселона спечели с 3:2 гостуването си на Пари Сен Жермен в първи 1/4-финален мач от Шампионската лига. Каталунците откриха през първото полувреме след гола на Рафиня (37'), а след почивката обратът изковаха попаденията на Усман Дембеле (48') и Витиня (51'). Малко по-късно равенството бе възстановено след нов гол на Рафиня (62'), а Андреас Кристенсен (77') даде отново преднина на гостуващия тим.

Срещата започна на изключително високи обороти като много често съперниците изнасяха неколкократно топката от едната в другата половина. Това раздаване обаче им попречи да създадат нещо състоятелно, което да затрудни Тер Стеген или Донарума. Нататък с времето французите опитаха да наложат натиск, но каталунците предложиха много добре организирана последна линия в отбрана и допуснаха единствено два ъглови удара.

Чак в 19-ата минута Мендеш се освободи и стреля, но в последния момент Араухо препречи с тяло пътя на топката.

Отговорът на каталунците бе светкавичен и веднага организираха атака, чрез която спечелиха ъглов удар. При неговото изпълнение Левандовски се извиси над всички, изпревари Донарума, който се втурна да боскира, а от голлинията изби Мендеш.

Тази ситуация върна срещата към двуострото начало на мача и в следващите минути съперниците отново разменяха няколко опсани слизания без достатъчно застрашителен удар. Междувременно в 34-ата минута Сержи Роберто си изкара жълт картон след грубо влизане, което означава, че играчът на гостите ще пропусне реванша в Испания.

Само три минути по-късно най-накрая една от двете отбрани се пропука. Всичко започна, когато Левандовски направи страхотен индивидуален пробив през центъра на терена, намери Ямал, който напредна по фланга, а после опита да изсипе топката около точката за изпълнение на дузпа. Там се хвърли Донарума, който чукна топката с върха на ръкавиците си, но я прати на крака на останалия абсолютно непокрит Рафиня, за когото бе детска игра да вкара в опразнената врата.

В следващите минути играта се отвори още повече, тъй като парижани се втурнаха веднага да изравняват резултата, което отвори големи пространства в тяхната половина. До края на полувремето обаче не паднаха нови голове, въпреки че имаше няколко интересни ситуации и гостите се оттеглиха с гол преднина.

Втората част започна взривоопасно и по-малко от 180 секунди след подновяването на играта домакините изравниха резултата. Те притиснаха съперника в собственото му наказателно поле и там Усман Дембеле намери начин как да разстреля Тер Стеген, за да върне резултата в изходна позиция.

Още три минути по-късно Фабиан Руис намери Витиня, който също беше безкомпромисен и направи пълния обрат в полза на парижани.

Съвсем скоро преднината на французите можеше да стане много солидна, като влезлия на почивката Брадли Баркола навлезе на скорост в каталунската пеналтерия и стреля опасно, но опитният Тер Стеген протегна ръка, след което и гредата му помогна, за да бъде спрян третия гол в неговата врата.

Пропускът не позволи на домакините да натрупат стабилно психологическо предимство, което позволи на каталунците да се върнат много бързо в двубоя. Час след началото Донарума безобразно прати топката напред и я подари на играч в ораженжево, който намери Левандовски, а той прати извеждащо подаване към Рафиня в коридор през двама френски бранители и нападателят на гостите отбеляза второто си попадение в мача, с което и възстанови равенството.

Четвърт час по-късно станахме свидетели на идентична ситуация. Усман Дембеле бе много близо до втори гол срещу бившия си отбор, но стреля в гредата, а само 120 секунди по-късно каталунците нанесоха нов удар. Те стигнаха до ъглов удар, като в паузата между игровата ситуация и изпълнението на корнера Чави пусна в игра Андреас Кристенсен на мястото на Френки де Йоанг, а датчанинът засече последвалото центриране с глава, наказвайки Донарума за трети път.