БНР | 22.06.2020 21:39:59 | 583

Членове на УС на федерацията по биатлон с отворено писмо преди общото събрание днес


Членовете на Управителният съвет на Българската федерация по биатлон Юрий Митев и Мария Манолова разпространиха отворено писмо часове преди годишното общо събрание на централата. Форумът ще се проведе днес в Министерството на младежта и спорта от 11.00 часа. Писмото е адресирано до всички спортни клубове, членове на федерацията и останалите членове на управляващия орган.

Ето пълният текст на откритото писмо с което БНР разполага:

До всички спортни клубове, членове на Българска федерация по биатлон
До всички членове на Управителния съвет на БФБ

ОТВОРЕНО ПИСМО ОТ ЧЛЕНА НА УС НА БФБ ЮРИЙ МИТЕВ

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,

Изнесената информация от последният УС, писмото на Борислав Панков до УС, хаосът, който цари във  федерацията, работата на парче,  липсата на стратегия  за развитието на биатлона като цяло и преди всичко за предстоящите Зимни олимпийски игри в Пекин и управленческият колапс в който е изпаднал председателят на федерацията, са конкретните поводи за това изпълнено с болка за състоянието на нашия спорт писмо.

Председателката еднолично решава кога гласуването да е явно, кога тайно, кога и какво да огласява и кое да се премълчава. И най-вече, кое да се гласува. УС е орган, който носи отговорност за решенията, дори и на тези взети еднолично от г-жа Дафовска. Т я често не спазва разпоредбите на действащото законодателство на България. Аз като ваш представител, който е избран да защитава вашите интереси, не мога да одобря нещо, за което не ми е поискано предварително съгласието и мнението. Не ми е подадена информация с какво ще допринесат тези решения за развитието на българския биатлон, нито има становище от финансов експерт, дали това е законно. Повтарям, да не се забравя, че федерацията трябва да осъществява дейност в ОБЩЕСТВЕНА, а не в лична полза.

Председателят взема еднолични решения, касаещи дейността и разходите на федерацията, без да информира за тях членовете на УС, без да подложи на гласуване тези свои решение или да изслуша членовете на УС по тях.

Сега е време да ви кажа: аз се разграничавам от отчета на г-жа Дафовска. Този отчет, макар да е представен от името на УС, не е работен от него, нито е гласуван от него. От цялото изложение съм съгласен само с написаното в края, че коронавирусната епидемияни поставя  пред

непознати предизвикателства. По време на изолацията нищо не се направи, но затова пък някои са взели заплати, за разлика от много други изхвърлени на улицата. Но затова-по-нататък.

Ето само някои от принципните въпроси към г-жа Дафовска:

1.  Вече една година БФ по биатлон не притежава стратегия за развитие на спорта , касаеща успешното представяне на нашите състезатели и на нас - всички лица, свързани с биатлона в България на ЗОИ в Пекин. Вече една година г-н Красен Кралев - министър на младежта и спорта очаква тази стратегия. Защо я няма? Защо не си отговорим на този въпрос? Има ли визия г-жа Екатерина Дафовска, представа има ли тя, какво иска да е бъдещето развитието на биатлона? Можем ли от човек без стратегия и ясен план при това, представляващ, да се надява да постигнем успехи на ЗОИ ?

2.  Някой от вас чел ли е някога, колеги, 4-годишна програма за развитие на спорта биатлон, която да е в съответствие с националната програма за развитие на физическата активност, физическото възпитание и спортно-туристическата дейност? А такава програма колеги, е задължително да има по Закона за физическото възпитание и спорта. Даже трябва да се качи на сайта на федерацията. Какво е виждането за елитния спорт, какво правим с детско-юношеския спорт, мисли ли тя въобще за бъдещето и как ние-вие, клубовете, сте разбрали тая мисъл?

3.  Тази година Министерството на младежта и спорта дава 100 000 лева повече от миналата. Пак били малко, пише в отчета. Получават се и пари от Международната федерация. Някой от вас знае ли колко са точно? Аз като член на УС не знам. Ами то е доказано, че парите никога няма да стигнат, ако се харчат за джиесеми, казина и игрални зали, по разходки на екзотични места, по луксозни хотели. Имайте предвид, че някои федерации въобще нямат тия шансове и ние-вие, трябва да се стремим да оправдаем доверието на министерството. Ама как това да стане, ако самият председател не само не иска, ами даже и пречи това да се случи?

4.  През тия трудни за всички нас дни - двата месеца на извънредното положение много от федерациите направиха невъзможното да разузнаят, да разучат, да се възползват и се възползваха от мерките, които българското правителство одобри. Какво направи по този въпрос нашата Председателка? Не е споделила, поне не с мен. Ако вие знаете, споделете. Малко да имаме поводи за радост. Ако има такова нещо, аз пръв ще го призная.

5.  През същото  това  трудно  време  се  предлага и сеподготвя  сключването  на

договори с господата Касперович и Нормцип. Това  съобщение  е публикувано на сайтана

федерацията от 21 май. Стои там още и съобщението, че “Поради ситуацията с СОVI -19 и забраната граждани на страни извън ЕС да влизат в България, те не могат да пристигнат, за да подпишат договорите си и да започнат подготовка.” Не стана ли ясно, не можа ли председателката да ни събере, да преосмислитова решение?  Защо  не се обърнем към българската традиция, към нашите треньори, на българската школа? На тях се дължи и успехът на самата г-жа Дафовска, който всички сме признали, като сме й гласували доверието на Председател. Ама то, доверието се отстоява или се руши. Ежедневно, ежечасно, всяка минута. Така е в живота.

6.Защо г-жа Дафовска прие отчета, който в методическо направление е пълна стъкмистика - по отношение на тренировъчни показатели и стрелкова подготовка. Стигна се до парадокса старши -треньорът Панков да отчита по 16 000 изстреляни патрона от състезател, а помощник - треньора и отговаряш за стрелковата подготовка Николай Захаров отчита 25 000 патрона на състезател. От къде се получава такава голяма разлика. Тия млади хора спят ли, денонощно ли се стреля? Ако е така, нахалост, защото се отчитат изстреляни патрони, ама не и резултати. Предлагам да се направи пълна ревизия на склада по отношение на закупените от фирмите и заприходените патрони от ИБУ и количеството изстреляни патрони от състезателите по разписка.

7.  Как се раздава материалната част и как се разпределят материалните помощи от ИБУ Предлагам това да залегне в отчета на Дафовска, който тя ни дължи и то отделно от отчета на УС. Такъв отчет никой от клубовете не е видял в писмена форма. Ако този отчет е само в главата й. Простете, ама ние не сме гадатели. Ванга беше една. Бог да я прости.

8.  Във връзка с предложението на г-жа Дафовска и приетото от УС назначаване на Захаров за стрелкови треньор на Б отбора/младежи/. Видяхте какъв план програма на лагер сборовете беше направил: Лагери само на Белмекен, Банско и чужбина с бюджет 100 000 лева. При това тази програма беше представена на УС преди да бъде одобрена от УС и несъгласувана със старши треньора Илиян Пенев. Това показва много ясно непознаването на реалната обстановка в България и несъобразяване с факта, че повечето състезатели са ученици. За това предлагам за старши теньор на този отбор Михаил Клечаров, който е готов да поеме този пост, особено след безоснователното му освобождаване като старши треньор на женският отбор през изминалият сезон.

Треньорът Николай Захаров (а и г-н Сивков- генерален секретар ) са  на тези постове вече повече от 20 години в БФ Биатлон. Навсякъде върви подмладяване на кадрите с оглед на вкарване на нови свежи, иновативни модели на работа, висока мотивация и хъс за развитие съобразно новите съвременни тенденции в този спорт за организационна структура, управление и съвременни методики в тренировъчния и състезателен процес.

9.  Борислав Панков с писмо до УС на БФБ поиска доверието на г-жа Дафовска.

Аз съм съгласен с изразеното, че само с партньорство и единомислие можем да вървим напред. Аз се присъединявам към неговия въпрос: има ли г-н Панков нейната персонална подкрепа, след като получи подкрепата на мнозинството от членовете на УС? Това е много важно да го заяви тя на общото събрание, пред всички вас. Ако го няма, защо го  няма? Защото той е  прав,че иска да работи конструктивно,  а не да се окаже че напразно си е загубил времето. Ако той е подложен на капризите на човек, който буйства всеки път, когато някой е на обратното мнение, то Панков може да се окаже в позицията на счетоводната фирма, която обслужваше федерацията до сега. А именно: щом не подписваш послушно всички неоправдани разходи, ето ти заповед за довиждане!!! Еднолично!!! Айде бе!!!

Уважаеми колеги, аз само излагам фактите. Както виждате, нищо лично. За разлика от други. При това, най-очевидните факти. Изводите всеки трябва да си ги направи, когато е информиран. Да мисли, за клуба си, за себе си, за биатлона, за последствията, които носи и за отговорността пред органите, пред нацията и пред поколенията. Не е дълбока тайна, че след мандата на Васил Тончев - бившият президент на централата, федерацията се управлява от г-жа Дафовска от Чепеларе, ген.секретар Васил Сивков от Чепеларе, Надежда Алексиева - възпитник на спортното училище в Чепеларе, сътрудникът към БФ Биатлон Димитър Янъков от Чепеларе и Николай Захаров.  Чепеларе е хубаво място, вярно е, въпреки че не  ецентъра на света,  на

България и на биатлона, в частност. Така се създава впечатление за груповщина и

шуробаджанащина. Заради господин Захаров г-жа Председателката застава пред амбразурата и го брани яростно и постоянно му намира място в отбора. И това при положение, че той сам се дискредитира и нарушеният му са публична тайна - неразрешени и безотчетни продажби на патрони и ски, нежелание  на водещите ни биатлонисти да тренират с него, хазартна зависимост и съпътстващите я неизбежно други пристрастия и проблеми. Доказани престои в игрални домове и казина в България и чужбина и то повече време от прекараното със състезателите като треньор.

Време е колеги, всички ние и всеки един от нас да си носи отговорността и да внимава за какво си вдига ръката. Дошло е време да се осмислим,че между обещанията и изпълнението досега в едноличното ръководство е имало разлика, каквато има между мохамеданския рай и християнската мъка. За да не се обръщаме със срам към миналото, да не се сещаме за нашите велики българи само когато пропадаме, да не сме като ония, дето от своята топла соба си мислят, че светът е кръчма и виждат насън лятото на Балканския полуостров. И за да не се после чудим, дали се две нощи смесиха или се зора довърши? За тия последните работи не съм се сетил аз. Само цитирам великия Ботев.

Юрий Митев, Член на УС на БФ Биатлон

Мария Манолова Член на УС Биатлон


Прочети цялата публикация