БНР | 17.07.2020 18:53:45 | 132

Монтана е новият член на Първа професионална футболна лига

Отборът на Монтана се завърна в елита на българския футбол за първи път от сезон 2016/17, след като в решителния плейоф за място в Първа лига се наложи над Дунав с 4:1.Тимът от Северозапада, който завърши приключилия предсрочно сезон във Втора лига на трето място, си подсигури успеха още през първото полувреме, в което вкара два безответни гола чрез Владимир Айтов и Тони Тасев.Дунав пък се сбогува с елитния си статут след четири сезона в групата на майсторите.
На стадион "Славия" в столицата русенци бяха тези, които започнаха по-добре срещата. В 14-ата минута Ивайло Лазаров пропусна отлична възможност да открие резултата.
Пас по земя го намери непокрит в наказателното поле, но плътният му удар с левия крак бе избит от бранител на Монтана в корнер пред самата голлиния. Така се стигна до 28-мата минута, в която Монтана успя да откри резултата с първата си опасност пред Благой Макенджиев. Центриране от фаул на Тони Тасев бе засечено с глава от Владимир Айтов и насочената в далечния ъгъл топка бе неспасяема за вратаря на Дунав за 1:0.
Две минути преди почивката Монтана стигна и до втори гол. Николай Цветков изведе Тони Тасев зад гърба на отбраната на Дунав и за техничния халф не бе проблем да преодолее Макенджиев за 2:0. След почивката Дунав опита да притисне съперника си, но на вратаря на Монтана Марин Орлинов не му се наложи да се намесва решаващо. Монтана реши всичко в двубоя в 68-мата минута, когато Николай Минков с плътен удар от далечна дистанция вкара за 3:0.В 82-рата минута таранът Атанас Илиев записа 15-ия си гол за сезона, след като от метър засече с глава центриране на резервата Валери Христов за 4:0.Четири минути преди края Фернандо Кавалканте вкара почетен гол за Дунав, засичайки от воле центриране от корнер.В събота ще стане ясно името и на последния участник в eлита за сезон 2020/21. То ще бъде определено от плейофния двубой между столичните клубове Царско село и Септември, които ще се срещнат на стадион "Българска армия".